Według autorów opracowania pierwszy, powakacyjny miesiąc upłynął pod znakiem lekkiego ożywienia na rynku sprzedaży mieszkań. - Jednak wzrost liczby klientów poszukujących nie wpłynął na poziom średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży we wrześniu - czytamy w opracowaniu.

Największy miesięczny spadek cen ofertowych w ujęciu procentowym nastąpił w Szczecinie - o 1,9 proc.. O 0,7 proc. niższa była średnia cena mieszkania w Poznaniu, a o 0,6 proc. w Gorzowie Wlkp. W ujęciu kwotowym daje to spadek ceny metra kwadratowego odpowiednio o 96 zł, 42 zł i 12 zł.

Z kolei największy wzrost średniej - zarówno w ujęciu procentowym jak i kwotowym - nastąpił w Sopocie. We wrześniu cena metra kwadratowego była tam o 1,8 proc., tj. o 183 zł wyższa niż przed miesiącem.

Ponad 1,5-procentowy wzrost średniej odnotowały także Olsztyn i Kielce. W stolicy Warmii dało to wzrost o 80 zł na jednym metrze kwadratowym, a w Kielcach o 67 zł.

Metr kawalerki najdroższy

Cena metra kwadratowego mieszkania jest też ściśle uzależniona od jego powierzchni całkowitej.

Z zestawienia przygotowanego przez serwis Oferty.net wynika, że w czterech największych miastach (wyjątek stanowi Warszawa) najwyżej wyceniany jest mkw. mieszkań o najmniejszych powierzchniach - do 20 mkw.. Np. we Wrocławiu 1 mkw. małej kawalerki o pow. do 20 mkw. kosztuje średnio 8961 zł, tj. aż o ponad 30 proc. więcej niż cena mkw. mieszkania 50-metrowego i ponad 45 proc. więcej niż cena mkw. mieszkania 100-metrowego.

 

 

money.pl