Jak wynika z raportu serwisu Oferty.net we wrześniu korekta cen na rynku wtórnym najgłębsza była w: Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

To, że mieszkania tanieją nie może dziwić. Ale zaskakiwać może skala przeceny. W ciągu miesiąca najwięcej, bo aż o 12,6 proc. - do 7391 zł - potaniały lokale w stolicy Małopolski.

Spore obniżki zaobserwowano w Łodzi. Tam za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 4195 zł. Oznacza to spadek o 11,8 proc. Na kolejnym miejscu znalazł się Poznań. Ceny mieszkań spadły tam o 10,6 proc. do 5740 zł.

Niewiele mniejsza była korekta w Warszawie .Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie spadła o 9,2 proc. do 8903 zł.

Z analizy wynika, że ceny mieszkań najbardziej wzrosły w porównaniu z sierpniem w Białymstoku i Katowicach - o 2,2 proc. i 1,4 proc. Metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym kosztował w tych miastach odpowiednio: 4508 zł i 4095 zł.

Dane oferty.net stoją w sprzeczności z informacjami Open Finance i Home Broker. Z analiz firm, które przygotowują Indeks Cen Nieruchomości wynika, że tylko w trzech na osiemnaście miast we wrześniu ceny były niższe niż w sierpniu.

Z kolei z analizy Ober Haus wynika, że większość kupujących w największych miastach poszukuje lokali, które nie kosztują więcej niż 400 tys. zł.

W raporcie oferty.net uwzględniono 21 tys. 096 ofert mieszkań wystawionych we wrześniu do sprzedaży przez agencje nieruchomości i osoby prywatne.


money.pl