Niezależnie od decyzji Urzędu Regulacji Energetyki, co do podwyżek prądu dla gospodarstw domowych, to przedsiębiorstwa energetyczne te ceny i tak podniosą. Natomiast uwolnienie cen poprzez wzmocnienie konkurencji nie nastąpi zbyt szybko.

Skala ubóstwa energetycznego stale wzrasta. Z roku na rok coraz większa ilość gospodarstw domowych nieregularnie lub w ogóle nie opłaca rachunków za prąd. Ubóstwo energetyczne jest definiowane jako wydatek powyżej 10% przychodu gospodarstwa domowego na energię. Tylko w 2009 r. podwyżka cen prądu w Polsce przekracza 40%. Problem jest na tyle istotny, iż stanowi on wyzwanie dla Unii Europejskiej, stad Pakiet Energetyczny.

- Przepisy przepisami, ale o oszczędności we własnej kieszeni najlepiej zadbamy sami. Warto się uniezależniać wykorzystując odnawialne źródła energii i zadbać o to by budynek, w którym mieszkamy cechowały odpowiednie wskaźniki dotyczące centralnego ogrzewania, cieplej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji. - mówi Robert Pierzchała Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ARCHETON Sp. z o.o. – Nasze projekty domów z serii EKO przy doborze odpowiednich odnawialnych źródeł energii osiągają bardzo dobre parametry energochłonności. Klienci i oszczędzą na opłatach za prąd, i zarobią w przypadku zbycia nieruchomości realizowanej wg tychże projektów.
Ci, którzy mają w planach budowę wymarzonego domu przede wszystkim powinni wybrać energooszczędny projekt domu. Najważniejszymi cechami energooszczędnych projektów domów są: zwarta bryła oraz okna elewacji słonecznych większe niż północnych. Otwory drzwiowe również powinny być odpowiednio izolowane. Bardzo ważnym elementem są instalacje: instalacja ogrzewania gazowego kondensacyjnego lub kominkowego z płaszczem wodnym, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator) oraz kolektory słoneczne do ogrzewania centralnej wody użytkowej, alternatywnie zaprojektowana pompę ciepła. Orientacja budynku na działce winna nastąpić w sposób sprzyjający zyskom ciepła z promieniowania słonecznego.

Budując dom warto ocieplić ściany styropianem lub wełną mineralna grubości 20 cm. Bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cechuje domy wybudowane w technologii szkieletu prefabrykowanego. Zastosowanie tej technologii powoduje, że po włączeniu ogrzewania wnętrze budynku bardzo szybko się nagrzewa, a to pozwala na duże oszczędności w sezonie grzewczym.

www.archeton.pl

gk