"Obecnie dla Warszawy średni rabat wynosi 7%. Rabaty dla mieszkań w trakcie realizacji są większe niż dla gotowych. To jest nadal bardzo dużo, ale mniej niż mieliśmy w grudniu 2008 r." - powiedział na konferencji prasowej prezes redNet Consulting Robert Chojnacki.

Zdaniem przedstawicieli redNet Consulting, najlepszym okresem do zakupu mieszkania, z punktu widzenia klienta, był I kwartał bieżącego roku. Chojnacki zwrócił uwagę, że ożywieniu na rynku sprzyjał powrót środków wcześniej lokowanych na wysokooprocentowanych lokatach bankowych.

Podkreślił również, że podaż nowych mieszkań uległa gwałtownemu załamaniu i obecnie deweloperzy rozpoczynają mniej budów.

"Zaryzykowałbym twierdzenie, że dalszy brak podaży będzie powodem większej skłonności do zakupu, zwłaszcza nowych mieszkań" - dodał Chojnacki. W tej sytuacji szanse na dalszy spadek cen mieszkań są niewielkie.

Z badań redNet Consulting wynika, że ceny mieszkań nie powinny również znacząco wzrastać, natomiast zdecydowanie widać niższą skłonność deweloperów do negocjacji upustów.

Chojnacki dodał, że jego zdaniem uruchomienie rządowego programu "Rodzina na swoim" przyczyniło się do wzrostu sprzedaży w segmencie mieszkań popularnych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, o blisko 20%

W sierpniu liczba wszystkich mieszkań, gotowych oraz tych w trakcie realizacji, oferowanych w Warszawie spadła do 15 tys.


Źródło: ISB