Oszczędzamy wodę nie tylko dlatego, że jest jej na świecie coraz mniej, ale przede wszystkim ze względu na rosnące rachunki i chęć zmniejszenia comiesięcznych wydatków. Coraz chętniej kupujemy oszczędzające wodę urządzenia AGD, np. pralki czy zmywarki, uczymy nasze dzieci, by nie odkręcały kranu podczas mycia zębów, a co bardziej zapobiegliwi potrafią nawet wykorzystać deszczówkę, chociażby do podlewania ogródka czy umycia samochodu.

Na zmniejszenie zużycia wody mają również znaczący wpływ urządzenia do jej poboru, czyli armatura łazienkowa i kuchenna. Dziś niemal każdy producent baterii wannowych czy umywalkowych ma w swojej ofercie takie produkty, które umożliwiają oszczędzanie wody. Niektóre z nich potrafią zrobić to tak, że nawet tego nie zauważymy, ani nie odczujemy.

Oszczędny perlator

Czy każdy z nas przyglądał się kiedyś uważnie miejscu, w którym z kranu wypływa woda? Czy zastanawiał się do czego służy popularne sitko prysznicowe, poza oczywiście przyjemnymi doznaniami podczas kąpieli? Wiele baterii umywalkowych i główek natryskowych wyposażona jest w urządzenie zwane perlatorem.

Ów perlator to właśnie znane nam dobrze sitko (w przypadku kranów umywalkowych z bardzo drobnymi dziurkami), którego właściwości pozwalają na napowietrzanie wypływającej wody. Wydaje nam się, że strumień, choć rozproszony, jest taki sam jak bez sitka. Tymczasem myjemy się w wodzie rozdmuchanej pęcherzykami powietrza. Wody wypływa znacznie mniej, natomiast na jakość mycia nie ma to żadnego wpływu. To złudzenie może rozwiać się dopiero w momencie, kiedy zechcemy nabrać wody do naczynia. Kran z perlatorem będzie potrzebował więcej czasu na jego napełnienie.

Perlator będzie dobrze spełniał swoje zadanie, jeśli będziemy o niego dbać. Szczególnie sitka prysznicowe mają tendencję do zatykania się na skutek osadów z nie do końca oczyszczonej wody. Jeśli zauważymy, że strumień wody jest coraz słabszy, wystarczy odkręcić perlator i wyczyścić go.


Zmniejszyć przepływ wody

Kupując baterie łazienkowe, warto wybrać jednouchwytową - jest nie tylko wygodniejsza w użyciu, ale również pozwala zaoszczędzić wodę - dzięki temu, że możemy ustawić sobie od razu wodę o odpowiedniej temperaturze. Niektóre baterie łazienkowe są wyposażone w ograniczniki wypływu wody, które pozwalają na redukcję zużycia o około 40-50%.

Podobną redukcję możemy też osiągnąć dzięki blokadzie mechanicznej, która umożliwia stałe ograniczenie siły strumienia, a także jego maksymalnej temperatury. Blokada w postaci pierścienia lub regulacyjnej śruby zakładana jest w momencie montażu baterii przez instalatora.

Jeszcze innym, popularnym rozwiązaniem są baterie ze specjalnym przyciskiem eko, umieszczanym na dźwigni. Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z kranu (13-14 l/min), należy go wcisnąć. Po zakręceniu wody przycisk automatycznie wraca do poprzedniego położenia, a po ponownym odkręceniu - wody wypływa znacznie mniej (5-7 l/min).

Baterie bezdotykowe, z których woda wypływa, kiedy pod wylewkę podsunie się ręce, a jej wyłączenie następuje po zabraniu dłoni, zazwyczaj stosuje się w miejscach użyteczności publicznej, ale możemy też takie rozwiązanie wybrać do prywatnej łazienki. Wielkość strumienia jest ustawiona fabrycznie: zwykle nie przekracza 6 l/min. To pozwala na redukcję zużycia wody o około 40-50%. Poza tym dzięki ich zastosowaniu nie musimy pamiętać o zakręcaniu wody, co jest istotne zwłaszcza, gdy w domu są dzieci.

Wygodnym rozwiązaniem do kabiny prysznicowej jest bateria termostatyczna. Dzięki niej możemy uzyskać wodę w żądanej temperaturze, bez kilkuminutowego oczekiwania aż spłynie z kranu zimna woda.

Recycling wody

W oszczędzaniu wody możemy pójść znacznie dalej i spróbować zastosować mechanizm, który określa się jako recyclig zużytej wody. Jest to jednak dość skomplikowane i wymaga zainwestowania w montaż specjalnej instalacji, która pozwoli na ponowne wykorzystanie wody.

Przykładowo - w mieszkaniu można zastosować instalację łączącą odpływ z umywalki z rezerwuarem muszli klozetowej: woda zużyta w umywalce nadaje się do spłukiwania toalet. Ale używana, oczyszczona woda może być wykorzystana również w innych celach, chociażby do prania, prac porządkowych i podlewania zieleni.

Technologię recyclingu wykorzystuje między innymi znana na polskim rynku niemiecka firma Hansgrohe, która opracowała swój własny model systemu umożliwiającego daleko idące oszczędzanie wody użytkowej. System Pontos AquaCycle w pełni automatyczny sposób oczyszcza wodę zużytą do kąpieli w wannie i pod prysznicem bez użycia chemii dzięki zastosowaniu opatentowanej metody mechaniczno-biologicznej. Uzyskana tą drogą woda jest higienicznie czysta i może być stosowana wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana woda zdatna do picia.