Koncepcja drugiego domu w Polsce jest stosunkowo młoda. Pojawiła się w Hiszpanii i we Francji. Dziś coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie także nadmorskie regiony takich państw jak Bułgaria, Estonia czy Rumunia.

 

Ważnym rynkiem aparthotelowym jest również Egipt. Niekwestionowanymi atutami wybrzeża Morza Czerwonego są nie tylko wciąż atrakcyjne ceny tego typu nieruchomości, ale także niskie koszty utrzymania lokali spowodowane brakiem czynszów mieszkaniowych, których to nie przewiduje prawo egipskie. Podobnie jest w przypadku Bułgarii - poza roczną kwotą związaną z utrzymaniem nieruchomości (5-10 euro/mkw.) właściciel nie ponosi opłat czynszowych.

Kurorty zagraniczne w Bułgarii, Egipcie oraz Albanii, Malezji i Dubaju stały się dużą konkurencją dla polskich miejscowości turystycznych. Okazuje się bowiem, iż za zbliżoną, a nawet niższą cenę, można zakupić w pełni wyposażony apartament
w pierwszej linii brzegowej. Drożej jest w Hiszpanii i Chorwacji.

Rynek Aparthoteli w Polsce

Analitycy CEE Property Group podkreślają, że w Polsce większość inwestycji aparthotelowych zlokalizowana jest w najpopularniejszych polskich kurortach. Wyróżnić tu można pięć głównych obszarów inwestycyjnych:

  • północno-zachodni kraniec Polski (Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów),
  • region pomorski (Władysławowo, Gdynia, Sopot),
  • obszar pojezierza mazurskiego (Mrągowo, Mikołajki),
  • południowo-zachodni (Karpacz, Szklarska Poręba)
  • południowy kraniec Polski (Zakopane, Szczawnica).
  •  

- Prawdopodobnie aparthotele będą powstawać wkrótce także w mniej znanych miejscowościach i w ten sposób przyczynią się do rozwoju bazy noclegowej - przewidują analitycy CEE Property Group.

Ich zdaniem kupno mieszkania w inwestycji aparthotelowej to coraz bardziej popularny sposób lokowania środków finansowych. - Już teraz odnaleźć można projekty skierowane przede wszystkim do inwestorów. Deweloperzy oferują nie tylko wykończenie pod klucz oraz usługę zarządzania wynajmem - czytamy w raporcie.

Według autorów opracowania sytuowanie realizacji to kluczowy element, który w dużej mierze przesądza o możliwych do osiągnięcia zyskach.

 

Obecnie ceny luksusowych apartamentów w miejscowościach turystycznych wahają się od 6 do ponad 15 tys. zł za 1 mkw. Najbardziej popularny zakres cenowy to 9 - 11 tys. zł /mkw. W przypadku tej grupy lokali średnie stopy kapitalizacji wynoszą 6 - 8 proc. Wynik ten jest wyższy niż średnie dla największych aglomeracji miejskich.

- Należy jednak pamiętać, że w przypadku apartamentów wakacyjnych inwestor musi zaangażować więcej środków (600 - 800 tys. w zależności od ceny 1 mkw. i powierzchni lokalu). Dodatkowo rynek apartamentów wakacyjnych jest bardziej podatny na zmiany koniunkturalne - podkreślają autorzy raportu.

Źródło:money.pl