Rynek mieszkaniowy w II kwartale wyraźnie się ożywił. Jak pokazują wyniki giełdowych deweloperów, sprzedaż lokali rośnie. Miniony kwartał przyniósł również stabilizację cen, a nawet niewielką korektę wzrostową: jak wynika z danych RedNet Consulting, średnia cena nabycia mieszkania dla ośmiu największych aglomeracji (6,92 tys. zł za metr kwadratowy) na koniec czerwca była o 2 proc. wyższa niż pod koniec marca.
Decyduje o tym między innymi niski przyrost podaży - ocenia Maciej Dymkowski z RedNet.

Najwyższe obroty w analizowanym okresie wykazał Dom Development. Przychody spółki wyniosły blisko 192 mln zł i były o 17 proc. mniejsze niż w II kwartale ubiegłego roku (przeliczone według obowiązującego od początku tego roku standardu MSR 18). Zysk netto spółki zmniejszył się o blisko dwie trzecie, do 22,6 mln zł. Jeszcze mocniej spadły przychody J. W. Construction - z 209 mln zł przed rokiem do 90,6 mln zł w II kwartale 2009 r. Zmniejszył się też zysk - z 23 mln zł do 14 mln zł. Znaczący wzrost przychodów, z ponad 10 mln zł do 142 mln zł, zaksięgował Gant. W II kwartale 2008 roku spółka wykazała 5 mln zł straty, podczas gdy w minionym okresie zarobiła ponad 28 mln zł.

Gant znowu pierwszy

Zgodnie z wdrożonym z początkiem 2009 r. standardem MSR 18, teraz przychody ze sprzedaży mieszkań rozpoznawane są po przekazaniu lokali nabywcom. W aktualnych danych mogą więc być ujęte przychody (a więc i zyski) już uwzględnione w dawniej publikowanych sprawozdaniach finansowych, kiedy można było ujmować je już po podpisaniu umowy o sprzedaży lokalu.

Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz wartość mieszkania, kwotę kredytu, walutę oraz okres kredytowania a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »


Dlatego więcej o bieżącej pozycji rynkowej spółek mówią wyniki sprzedaży. Pozycję lidera rankingu giełdowych deweloperów pod względem liczby sprzedanych mieszkań utrzymał Gant.
W drugim kwartale sprzedaliśmy 182 mieszkania, uwzględniając rezygnacje z wcześniej zawartych umów. Sprzedaż brutto sięgnęła natomiast 225 lokali - mówi Henryk Feliks, wiceprezes Ganta. Dla porównania, sprzedaż netto w I kwartale wyniosła 171 lokali, a w II kwartale 2008 r. - 205 mieszkań. Jaki będzie III kwartał?
Sezon wakacyjny z reguły jest słabszy pod tym względem. W lipcu i sierpniu sprzedaż netto wyniosła blisko 80 lokali - zdradza Feliks.

Coraz poważniej pozycji lidera naszego rankingu zagrażają Dom Development i J.W. Construction. Pierwszy w II kwartale sprzedał 156 mieszkań (uwzględniając rezygnacje), o blisko połowę więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2009 roku.
Kryzys w branży powoli dobiega końca, mimo że dostępność kredytów hipotecznych jest wciąż bardzo mała - ocenia Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Jego zdaniem III kwartał w wykonaniu Dom Development nie musi być wcale gorszy niż miniony.
Wręcz przeciwnie, dotychczasowe dane pokazują, że możemy poprawić wynik z II kwartału - mówi Szanajca. Znaczący wzrost sprzedaży zanotował również rywal Dom Development, spółka J. W. Construction.
W pierwszym półroczu 2009 sprzedaliśmy ponad 300 mieszkań, a w samym II kwartale - 191. Rosnący trend utrzymywał się również w miesiącach wakacyjnych - komentuje Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor pionu ekonomicznego firmy. Kontrolowane przez Józefa Wojciechowskiego przedsiębiorstwo podaje jedynie wielkość sprzedaży brutto.

Rezygnacje nie takie straszne

Coraz bliżej czołówki jest Polnord, który wyraźnie się rozkręca. W minionym kwartale kontrolowana przed Ryszarda Krauze grupa sprzedała około 139 lokali (z uwzględnieniem rezygnacji), podczas gdy w I kwartale tylko 53.
Oczekujemy, że sprzedaż w III kwartale będzie podobna do tej z okresu kwiecień - czerwiec - mówi Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu. Komentując rezygnacje klientów z wcześniej zawartych umów, Ciurzyński podkreśla, że paradoksalnie Polnord może na nich skorzystać.
Od umów odstępują głównie nabywcy lokali sprzedawanych przez Fadesa Polnord. Były one oferowane po dość niskich cenach. Wprowadzając je ponownie na rynek, więcej zarobimy - uważa prezes.

Błażej Dowgielski
PARKIET