Jak wynika z analizy RedNetConsulting w lipcu średni czas, który musi upłynąć od podpisania umowy z deweloperem do odebrania kluczy, w większości miast uległ dalszemu skróceniu.

 

- Taka sytuacja była obserwowana w sześciu monitorowanych miastach, tylko w jednym nastąpił natomiast wzrost wskaźnika - czytamy w raporcie.

Największe skrócenie okresu oczekiwania odnotowano podobnie jak w poprzednim miesiącu w Warszawie. Tutaj w ciągu miesiąca czas oczekiwania zmalał ze 180 do 157 dni.

Spore spadki odnotowano również w Poznaniu - 94 dni zamiast 107 - i Trójmieście (146 dni zamiast 155). Średni czas oczekiwania na mieszkanie wzrósł natomiast we Wrocławiu.

Obecnie we wszystkich aglomeracjach od momentu podpisania umowy do odbioru kluczy musimy - średnio - zaczekać mniej niż pół roku. W Katowicach, Łodzi, a także po raz pierwszy w Poznaniu wskaźnik ten utrzymuje się poniżej 100 dni.

Wskaźnik wyprzedania - pokazujący, jaki procent mieszkań z projektów będących w sprzedaży znalazł już nabywców - najwyższy jest w Trójmieście (77,7 proc.) i Katowicach (73,98 pro.c).

Zdecydowanie najsłabiej prezentują się pod tym względem Poznań (58,4 proc.) i Łódź (61,6 proc.).

- W lipcu we wszystkich analizowanych miastach zanotowano wzrost wskaźnika, co wynika z systematycznego wyprzedawania się ofert połączonego z bardzo niewielkim dopływem na rynek nowych inwestycji mieszkaniowych. Największy wzrost widoczny był w Łodzi. We Wrocławiu i w Katowicach zmiana była natomiast bardzo niewielka - czytamy w analizie.

Największy wybór mieszkań, do których klucze można odebrać zaraz po dokonaniu zakupu, mają podobnie jak w ubiegłym miesiącu Wrocławiu i Poznaniu - udział takich mieszkań w rynku przekracza tam 30 proc.

 

 

Źródło:money.pl