20 procent ankietowanych zadeklarowało kupno mieszkania lub domu do końca 2009 roku. Aż blisko 9 procent chce rozpocząć budowę domu.

 

Blisko 60 proc. ankietowanych przez Money.pl jest zainteresowana nieruchomościami na rynku wtórnym, reszta przegląda oferty na rynku pierwotnym.

źródło:Money.pl

- Po załamaniu sprzedaży na przełomie 2008 i 2009 roku, z każdym miesiącem obserwujemy wzrost zainteresowania ofertami nieruchomości - mówi Money.pl Marcin Znajdź interesującą cię nieruchmość
Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse. - Spora grupa wstrzymywała się z decyzją kupna lub budowy nawet rok, oczekując dalszego spadku cen.

- Część klientów najwyraźniej stwierdziła, że już teraz trzeba korzystać z okazji. Tym bardziej, że deweloperzy, czy sprzedający są skłonni do ustępstw. W tej chwili można liczyć na spore upusty cenowe, od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rekordzista zbił w Warszawie cenę apartamentu o 40 tysięcy złotych - dodaje.

źródło: barometr cen nieruchomości Money.pl

Jego zdaniem o zwiększonym zainteresowaniu mieszkaniami świadczy też wyhamowanie spadku lub nawet niewielki Tutaj sprawdzisz ceny na rynku nieruchmości
wzrost cen metra kwadratowego w niektórych największych miasta, między innymi w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu.

- Stosunkowo wysoki procent chcących budować dom, tłumaczy mocny spadek cen działek - komentuje Marcin Jańczuk.

- Jeszcze ponad rok temu ceny niektórych działek zwłaszcza w dużych miasta były wywindowane do absurdalnych poziomów, często bardziej opłacało się kupić dom w stanie surowym niż sama działkę. Teraz te ceny znacznie spadły. Jak dodaje duże znaczenie mają też niższe ceny usług budowlanych i montażowych oraz samych materiałów. Szczególnie potaniały cegły, pustaki oraz blacha.

Główną barierą dla popytu jest brak kredytów

Blisko 45 proc. ankietowanych spośród tych, którzy nie są zainteresowani ani kupnem ani budową nieruchomości, odpowiedziała, że już posiadają mieszkanie lub dom.

Sprawdź ofertę kredytów mieszkaniowych
Aż 42 proc. stwierdziło, że nie stać ich na zakup lub nie posiadają zdolności kredytowych. Ponad jedna dziesiąta czeka na dalszy spadek cen, a niespełna 3 proc. twierdzi, że na rynku nie ma interesujących ich ofert.

- Myślę, że ceny jeszcze spadną, ilość udzielanych kredytów jest wciąż bardzo niska mówi Money.pl Marta Kosińska, analityk serwisu szybko.pl. - Prawdziwego odbicia i powrotu do poziomów sprzedaży sprzed dwóch lat, spodziewam się jednak dopiero w 2010, najprędzej w 2011 roku. Na pewno pomoże w tym Euro 2012 - dodaje.

W większości ankietowani liczą na sfinansowanie inwestycji częściowo lub w całości za kredyt. Niespełna 18 proc. kupi nieruchomość lub wybuduje dom za gotówkę.

źródło:Money.pl

Większość nie wyda więcej niż 400 tysięcy złotych, ale ponad 13 proc. grubo ponad pół miliona złotych lub ponad milion.

Ile zamierzasz wydać na zakup mieszkania/domu lub budowę domu?
Do 100 tysięcy złotych 7,1%
Od 101 tysięcy do 200 tysięcy złotych 23,4%
Od 201 tysięcy do 300 tysięcy złotych 26,3%
Od 301 tysięcy do 400 tysięcy złotych 15,4%
Od 401 tysięcy do 500 tysięcy złotych 9,5%
Od 501 tysięcy do 600 tysięcy złotych 5,1%
Od 601 tysięcy do 1 miliona złotych 6,5%
Powyżej miliona złotych 6,7%

źródło:Money.pl

- Nieruchomości o wartości nie większej niż 300 - 400 tysięcy złotych, są najczęściej poszukiwane przez klientów - potwierdza Marcin Jańczuk z Metrohouse.Sprawdź czy otrzymasz kredyt z dopłatą

- Główny powód to bariera kredytowa, niewielu osobom udaje się uzyskać pożyczkę przekraczającą ten poziom. Także liczbę deklaracji dotyczących finansowania inwestycji częściowo za gotówkę, a w części na kredyt, można wyjaśnić ostrożnością banków i akceptowaniem tych wniosków w których klient deklaruje wkład własny - wyjaśnia Jańczuk.

Wielka płyta w odwrocie

Zaledwie 15 proc. ankietowanych myśli o kupnie własnego M w budynkach wybudowanych przed 1989 rokiem. Blisko 60 proc. zamierza kupić mieszkanie wybudowane po tej dacie lub nowe. Ciekawe jest, że aż 20 proc. chce kupić dom wolno stojący, a 5 proc. szeregówkę.

W większości internauci myślą o nieruchomości nie większej niż 85 m kw. - Standardem są mieszkania od 50 do 65 metrów kwadratowych - mówi Jańczuk.

źródło:Money.pl

Wybierając nieruchomość większość ankietowanych kieruje się ceną i lokalizacją - to ponad 80 proc., reszta bardziej standardem i metrażem. Przeważają ci, którzy zamierzają kupić nieruchomość lub się wybudować poza centrum miasta lub na wsi. W centrum szuka jej niespełna 30 proc. internautów.

Internet górą

Zdecydowanie dominują ci, którzy szukają ofert przede wszystkim w internecie. Kolejne źródła to biura nieruchomości i prasa.

źródło:Money.pl

Zdecydowana większość ankietowanych przez Money.pl - 95 proc. - chce kupić nieruchomość lub się wybudować dom by w nim zamieszkać. Reszta myśli o wynajmie lub traktuje to jako inwestycję.

 

Źródło: money.pl