Jest to niedawno ukończony budynek biurowy klasy A, o łącznej powierzchni wynajmowanej 21 000 mkw., usytuowany w ścisłym centrum biznesowym Warszawy. Budynek pierwotnie otrzymał nazwę Atrium City, jednak została ona zmieniona na Deloitte House, że względu na głównego najemcę, firmę Deloitte, która wynajęła 14 600 mkw powierzchni biurowej. W transakcji sprzedaży Colliers reprezentował właściciela budynku, firmę Skanska, a prawnym doradcą sprzedającego była kancelaria Clifford Chance. Budynek kupił zlokalizowany w Niemczech fundusz zarządzany przez Deka Immobilien. Sprzedaż budynku jest piątą co do wielkości transakcją na liście biurowców sprzedanych w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) od początku roku 2009, największą transakcją w Polsce, i jedną z 12 największych transakcji na świecie, zgodnie z danymi firmy badawczej Real Capital Analytics.


Neil Gregory-Eaves, partner w Colliers International Poland i dyrektor w Colliers International CEE, tak skomentował transakcję:

„Znając jakość, którą oferuje Skanska, dodając to tego doskonałą lokalizację oraz firmę Deloitte, jako głównego najemcę, nowy właściciel budynku znajduje się w doskonałej sytuacji w kontekście długofalowego wzrostu. Podczas gdy wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Centralno-Wschodniej pozostaje na niskim poziomie, globalna gospodarka zdaje się stabilizować, a my jesteśmy świadkami powracającego zainteresowania najlepszymi aktywami ze strony inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, potwierdzonego coraz większą liczbą składanych ofert. Do głównych graczy należy zaliczyć niemieckie instytucje finansowe, które wykazują rosnące zainteresowanie rynkiem polskim, zarówno w aspekcie finansowania dłużnego, jak i inwestycji kapitałowych na rynku nieruchomości. Sprzedający, zgłaszający zapotrzebowanie na kapitał, skorzystają zapewne również z ponownie pojawiających się możliwości refinansowania, stanowiących atrakcyjną alternatywę dla sprzedaży, zwłaszcza biorąc pod uwagę oportunistyczne poziomy wycen zawarte w ofertach wysyłanych przez inwestorów w ostatnim okresie.”


Źródło: Property Jornal Polska Giełda Nieruchomości 08-09/09