Z raportu firmy JLL dotyczącego rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce wynika, że w 2018 r. deweloperzy nie planują zmniejszenia ilości kupionych działek. Co prawda ceny zarówno działek, jak i samych mieszkań będą z pewnością rosły - wyczerpały się już banki ziemi, którymi dysponowali deweloperzy i teraz muszą szukać nowych ziem i płacić za nie o wiele więcej niż kiedyś. To rzecz jasna przekłada się na wzrost cen mieszkań. Rosną też stawki za materiały oraz roboty budowlane. Jednak nie zapowiada to wcale kryzysu podobnego do tego, jaki przeżywaliśmy w 2008 r.

W 2017 r. sprzedano rekordowo dużo gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Zakupy inwestycyjne szły więc deweloperom równie dobrze, jak handlowanie lokalami. Tylko w sześciu największych miastach kraju na koniec IV kwartału liczba sprzedanych mieszkań sięgnęła 73 tys. Jak czytamy w raporcie JLL "podaż nie nadążała za popytem, więc deweloperom zdarzało się podnosić w ciągu roku ceny mieszkań nawet kilka razy, aby nieco wyhamować sprzedaż i tym samym utrzymać lepszą płynność całego projektu".

Obecnie średnie stawki za działkę pod zabudowę mieszkaniową w centrum Warszawy wynoszą około 3-5 tys. zł za 1 mkw. W pozostałych dzielnicach to od 1 do 2,5 tys. zł. W innych dużych miastach (powyżej 400 tys. mieszkańców) za 1 mkw. gruntu trzeba zapłacić średnio 650-2,5 tys. zł.

Te ceny nie odstraszają inwestorów. Ekspert JLL informuje, że z danych firmy wynika, iż w 2018 r. 60 deweloperów chce kupić grunty o wartości od 10 do 50 mln zł. 14 kolejnych planuje nabyć działki za 150-200 mln zł. Dodaje:

W 2017 r. dobrze działo się też na rynku gruntów pod nieruchomości komercyjne. Popyt na grunty biurowe był podobny jak w 2016 r. W związku z kurczącą się liczbą działek w najlepszych lokalizacjach coraz większego znaczenia nabierają stare nieruchomości, które można wyburzyć lub przearanżować na biurowce. Modernizacje będą jednym z głównych trendów na tym rynku w 2018 r.

Niezmiennym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się w 2017 r. również grunty pod nieruchomości handlowe. Tych również coraz wyraźniej brakuje, szczególnie w dużych miastach, przesyconych powierzchniami handlowymi. Dlatego inwestorzy przemierzają czasem zupełnie zaskakujące lokalizacje, by odszukać miejsca, gdzie jeszcze brakuje centrów handlowych. Sprzyjało to wzrostowi popytu na niewielkie działki o wielkości 0,5-3 ha, na których powstaną parki handlowe, uzupełniające ofertę galerii.

W 2018 r. branżę handlową czekają liczne zmiany, m.in. wprowadzenie podatku dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości większej niż 10 mln zł oraz wejście w życie zakazu handlu w niedzielę. Trudno przewidzieć, jaki będzie ich wpływ na rynek gruntów inwestycyjnych.

Wzrost zamożności społeczeństwa, rozwój turystyki i poprawa infrastruktury owocowały natomiast w tym roku rozkwitem sektora hotelowego. Wyraźnie przełożyło się to na zwiększenie zainteresowania gruntami pod tego typu nieruchomości lub obiektami, które dałoby się zaadaptować na cele hotelowe. Do Polski wchodzi coraz więcej światowych marek.

Przy tym, podobnie jak na rynku mieszkaniowym, popyt zdecydowanie przewyższa podaż nieruchomości hotelowych. To zwiastuje kolejny ciekawy rok dla tego sektora.

 

materiały prasowe