Spis treści:
Jak to wygląda w ramach franczyzy?
Współpraca z WGN
Atuty tego wariantu
Ile można zyskać, prowadząc taką agencję, a ile w niej pracując?
Charakterystyka działalności
Potencjał finansowy

Zarobki we własnym biurze nieruchomości w modelu franczyzowym

W przypadku własnego biura nieruchomości zarobki są uzależnione od skuteczności podejmowanych działań. Korzystając z franczyzy, można znacznie ułatwić sobie początek i rozwój działalności, omijając wiele barier, które spotykają nowe podmioty, wielokrotnie doprowadzając do ich stagnacji lub upadku. W tym celu trzeba znaleźć rozpoznawalną markę, która zapewni uczciwe warunki. Tak będzie, jeżeli postawisz na WGN.

Spróbuj z WGN

Grupa WGN jest już doskonale znana na rynku nieruchomości, co odgrywa kolosalną rolę. Specyfika tego segmentu jest oparta w dużej mierze na zaufaniu, a klienci kojarzą nas z pośrednikami godnymi zaufania. Do franczyzobiorców podchodzimy w perspektywie partnerskiej, a nie bezwzględnej nadrzędności. Oznacza to przejrzyste i klarowne warunki współpracy, uczciwe dla obu stron. Decydując się na taki ruch, prowadzisz zatem swoje biuro, ale pod naszą marką, korzystając z wypracowanego przez lata know-how i mogąc liczyć na wsparcie w zasadzie na każdym etapie prowadzonej działalności. Pobieramy stałą opłatę franczyzową, która nie jest uwarunkowana przychodem całego biura. Tym samym masz pewność, że jeżeli sprawdzisz się w tej branży i agencja będzie dobrze prosperować, przełoży się to na realne zyski, które zachowasz dla siebie lub przeznaczysz na dalszy rozwój. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.

Co przemawia za tym rozwiązaniem?

Przed laty do takiej działalności potrzebna była licencja, ale zmiany prawne zniosły taki obowiązek, a obecnie agencję może prowadzić niemal każdy, kto ma do tego zapał i pewne środki na start. Problem dla początkujących podmiotów polega na tym, że klient, który ma wydać setki tysięcy złotych na mieszkanie, nie jest raczej skłonny na pośrednictwo w tej sprawie ze strony biura, którego zupełnie nie zna. We franczyzie jest zgoła inaczej, ponieważ nawet w przypadku dopiero otwartych punktów klienci widzą znajomą markę, więc czują, że mogą jej zaufać. Pozwala to pokonać spore bariery wejścia, które obowiązują na rynku, wynikające jednak nie z nakładów potrzebnych na otworzenie biura, lecz kwestii specyfiki pośredniczenia w nieruchomościach. Dla właściciela biura dużym atutem jest to, że posiadając sprawdzone know-how, może się szybciej rozwijać i zapobiegać błędom, które popełniłby zapewne, poznając branżę całkowicie na własną rękę. Do tego może uniknąć znaczących nakładów na marketing, które trzeba przeznaczyć na promocję zupełnie nowego i anonimowego podmiotu.

Pracownica biura nieruchomości przed komputerem
fot. pixabay.com

Jakie jest wynagrodzenie agenta, a jakie mogą być zarobki we własnym biurze nieruchomości?

Zarobki we własnym biurze nieruchomości różnią się od wynagrodzenia, które otrzymałbyś, zatrudniając się jako pośrednik w już istniejącej agencji. Trzeba mieć świadomość, że charakterystyka poszczególnych zajęć ogromnie od siebie odbiega. Właściciel siłą rzeczy musi realizować wiele zadań kierowniczych, którymi nie musi się przejmować członek personelu.

Jak wygląda specyfika pracy?

Choć profil działalności jest z pozoru ten sam, różnice w obowiązkach są duże. Rolą agenta jest pośredniczenie w transakcjach, podczas których odpowiada on najczęściej za przeglądanie, selekcję i wybór odpowiednich ofert, prezentowanie nieruchomości czy ewentualne branie udziału w negocjacjach. Dokładne zadania są uzależnione od ustaleń z klientem odnośnie do tego, jak dużej oczekuje on pomocy. Od kandydata na takie stanowisko oczekuje się podstawowej wiedzy z rynku nieruchomości, ale przede wszystkim dobrego kontaktu z ludźmi. Jednym z podstawowych wymogów jest też najczęściej posiadanie prawa jazdy, ponieważ pośrednik musi być mobilny, gdyż często jeździ na spotkania z klientami w celu prezentowania im poszczególnych miejsc. Prowadząc biuro, zwykle również pośredniczy się przy części transakcji, ale do tego trzeba kierować całym podmiotem. Oznacza to sporo typowej pracy biurowej, dopełniania formalności, a przy rozwoju agencji konieczność zadbania o zatrudnienie nowych osób i sprawne kierowanie zespołem. Wiąże się to tym samym ze znacznie większą liczbą obowiązków typowo menedżerskich.

Perspektywy finansowe

Większość agentów pracuje na umowach współpracy z zarobkami prowizyjnymi lub umowach o pracę ze stałym wynagrodzeniem uzupełnianym o prowizje transakcyjne. Wyciąganie średniego wynagrodzenia z tego zawodu jest jednak mylące, ponieważ dla pośrednika kluczowe jest to, ile ma transakcji i na jakie sumy będą one opiewały. Zupełnie inne realia panują w mniejszych miastach, a inne w większych metropoliach. Przedział zarobków może się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, więc zróżnicowanie jest spore. Prowadząc biuro, można zarobić jeszcze więcej, choć przejmując kolejne obowiązki. Plusem dla właściciela jest to, że ma on realny wpływ na sprawność funkcjonowania, a przez to obroty agencji. Jest to ważne, gdyż zatrudniając się u kogoś, pojawia się zawsze pewna nutka niepewności, ponieważ nawet najlepszy agent nie będzie osiągał sukcesów w źle funkcjonującym biurze.

Zarobki we własnym biurze nieruchomości są uzależnione od liczby klientów i przeprowadzanych transakcji. Pomimo konieczności pokrycia kosztów działalności na dobrze prowadzonej agencji można zarobić więcej, niż pracując tylko jako pośrednik. Rozsądnym wyborem jest spróbowanie swoich sił w modelu franczyzowym, na co możesz się zdecydować, współpracując z WGN.