Spis treści:
Co warto wiedzieć w tym zakresie?
Specyfika branży
Co będzie potrzebne?
Jakie cechy są istotne?
Jak zacząć działać na własny rachunek?
W modelu franczyzowym

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Rozważając kwestię tego, jak zostać pośrednikiem nieruchomości, warto zawczasu zapoznać się ze specyfiką takiej działalności. Jest to rola dość odpowiedzialna, gdy weźmie się pod uwagę sumy, jakimi operuje się w ramach niektórych transakcji. Obecnie nie ma co prawda wielu barier formalnych, jeżeli chodzi o spróbowanie swoich sił w tym zawodzie, lecz na pewno istotne jest posiadanie pewnych cech, które ułatwią czerpanie przyjemności z tego zajęcia i osiągnięcie sukcesu.

Charakterystyka zawodu

Agenci najczęściej zajmują się procesami sprzedaży czy kupna nieruchomości, choć mogą pomagać również przy innych transakcjach na tym rynku, w tym związanych choćby z wynajmem. Same obowiązki są natomiast dość rozbudowane i dotykają w praktyce różnych sfer, przykładowo ekonomicznych czy prawnych. Wiele zależy od konkretnej umowy, ponieważ ustalenia dotyczące zakresu pomocy mogą być różne zależnie od danego klienta. Najczęściej pośrednicy oferują jednak kompleksową pomoc, w tym w obrębie prezentowania nieruchomości, a nawet brania aktywnego udziału w negocjacjach czy przygotowywaniu umów.

Wymagania

Jeszcze niecałą dekadę temu zostanie pośrednikiem było trudne, ponieważ zawód był licencjonowany, ale obecnie uległo to zmianie i nie jest konieczne posiadanie określonego wykształcenia czy zdawanie specjalnych egzaminów. Z formalnego punktu widzenia wystarczy, że ma się zdolność do czynności prawnych i nie było się karanym za wybrane przestępstwa. Osoby chcące przystąpić do rekrutacji w agencji nieruchomości muszą się liczyć z wymaganiami stawianymi przez dany podmiot, do których należy najczęściej posiadanie przynajmniej wykształcenia średniego i dobra znajomość programów biurowych. Często liczy się również posiadanie prawa jazdy, ponieważ specyfika działalności agenta wymaga zwykle dojeżdżania do klientów czy w rejon samych nieruchomości.

Predyspozycje

Choć samych ograniczeń formalnych jest naprawdę niewiele, trzeba się liczyć z tym, że nie każdy będzie się nadawał do pośredniczenia w transakcjach nieruchomościami. Na pewno bardzo ważne są umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne oraz łatwość w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z klientami. Konieczne jest również wysokie zaangażowanie i motywacja do pracy, a mile wskazane będzie oczywiście zainteresowanie rynkiem nieruchomości i finansów.

Praca pośrednika nieruchomości
fot. pixabay.com

Jak w prosty sposób zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami w ramach własnej działalności? Na pewno warto to rozważyć, ponieważ będzie to zdecydowanie bardziej perspektywiczne od działania jedynie jako pracownik danej agencji. Dotyczy to zarówno potencjału zawodowego, jak i oczywiście kwestii finansowych. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest wybranie modelu franczyzowego, który będzie bardzo pomocny, szczególnie jeżeli zdecydujesz się na współpracę z grupą WGN.

Lepsze perspektywy

Praca w agencji ma swoje zalety, lecz niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jeżeli chodzi o rozwój oraz zarobki. Z tego względu własna działalność może być naprawdę atrakcyjną perspektywą. Rzecz jasna zwiększa się wtedy zakres obowiązków, gdyż trzeba się zajmować aspektami czysto organizacyjnymi czy promocyjnymi. Zależnie od formy działalności może dochodzić do tego aspekt kierowania zespołem, stąd taka ścieżka zawodowa jest szczególnie polecana osobom o kompetencjach zbliżonych do wymagań, jakie stawia się przy stanowiskach menedżerskich. W zamian za to można jednak liczyć na duży rozwój biura, a co za tym idzie - naprawdę wysokie zarobki.

Spróbuj franczyzy z WGN

Specyfika rynku nieruchomości sprawia, że samodzielnym, nowym podmiotom będzie naprawdę trudno osiągnąć sukces. Taką drogą mogą ewentualnie podążyć osoby, które pracowały już w roli agentów, co pozwoliło im wyrobić pewne kontakty i rozpoznawalne w branży nazwisko. W przeciwnym razie zdobycie klientów będzie ogromnym wyzwaniem, ponieważ w tym segmencie operuje się dużymi sumami pieniędzy, więc bardzo ważny jest aspekt rozpoznawalności biura i zaufania ze strony odbiorców. Problemów tych można uniknąć, wybierając model franczyzy, w ramach którego rozpoczyna się działalność od razu pod znanym szyldem.

Na co możesz liczyć?

Dodatkowo możesz liczyć na sprawdzone know-how. Unikniesz konieczności budowania od początku całego marketingu, co byłoby bardzo kosztowne. Osoby zainteresowane taką działalnością zachęcamy do współpracy z WGN, gdzie masz gwarancję partnerskiego podejścia i uczciwych warunków, w tym zapewnienie, że poziom opłat nie będzie uzależniony od obrotów. Nie musisz się zatem obawiać, że jako franczyzodawca pochłoniemy większość zysków. W ramach umowy otrzymujesz dodatkowo fachową i stałą pomoc. Rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny pod względem finansowym oraz intrygujących wyzwań, jakie niosą za sobą obowiązki pośrednika. Z myślą o jak najlepszych perspektywach na przyszłość warto spróbować sił z własną działalnością. Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy franczyza z WGN, która znacząco zwiększa szanse na to, że osiągniesz pożądany sukces. Zapraszamy do kontaktu.