Spis treści
Czy to możliwe?
Działalność
Uprawnienia
Zrób to z WGN
Opcja franczyzy
Czemu z nami?

Zastanawiasz się, jak otworzyć biuro nieruchomości bez licencji i czy to w ogóle możliwe?

Odpowiedź na pytanie, jak otworzyć biuro nieruchomości bez licencji okazuje się naprawdę prosta, gdy przyjrzysz się obecnie obowiązującym regulacjom. Te uległy zmianie względem tego, z czym można było mieć do czynienia jeszcze kilkanaście lat temu i to zdecydowanie na korzyść przedsiębiorców. Na początku zastanów się spokojnie, co wiąże się z tą branżą i czy będzie odpowiednia pod kątem Twoich predyspozycji. Następnie można podejmować pierwsze działania.

Zakres działalności

Na wstępie warto zdać sobie sprawę, czym zajmuje się agent nieruchomości prowadzący własny punkt. Co do zasady jest on przede wszystkim pośrednikiem pomiędzy transakcjami na tym rynku, przy czym mogą one dotyczyć kupna, sprzedaży, wynajmu czy dzierżawy zarówno działek, domów, jak i mieszkań. Jakie zadania oznacza to w praktyce? Wiele zależy od ustaleń z danym klientem, ponieważ zakres usług przy konkretnych umowach może być różny. Na pewno ważnymi obowiązkami są jednak te dotyczące weryfikacji stanu prawnego i faktycznego, zbierania danych i informacji, zajmowania się prezentacjami czy nawet bezpośrednie uczestnictwo w negocjacjach i uzgadnianiu treści umów.

Czy konieczne są jakieś uprawnienia?

Jak widać, zadania pośrednika mogą być stosunkowo rozbudowane i odpowiedzialne, gdyż na rynku nieruchomości z założenia operuje się dużymi kwotami. Aktualnie działalność ta nie jest jednak regulowana, co oznacza, że może się nią zająć niemal każdy. Nastąpiła tu spora zmiana względem tego, co miało miejsce przed 2014 rokiem, gdy osoby chcące wykonywać ten zawód musiały zdobyć licencję. Obecnie nie ma już takich uprawnień, choć oczywiście można wskazać pewnie wymagania w zakresie samych predyspozycji. Przede wszystkim kandydaci do prowadzenia biura powinni być bardzo otwarci na innych i mieć cechy prawdziwych liderów. Wraz z rozwojem placówki mile widziane będą kompetencje z zakresu umiejętnego zarządzania zespołem.

Pracownik biura nieruchomości
fot. pexels.com

Pierwsze kroki

Biuro można prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki (cywilnej, osobowej bądź kapitałowej). Trzeba je oczywiście zarejestrować zgodnie z obowiązującym prawem. Potem można przejść do wyboru formy opodatkowania. Księgowością można się zająć samemu lub zlecić to zewnętrznemu, wyspecjalizowanemu podmiotowi. Przed przystąpieniem do pierwszych czynności w ramach pośredniczenia, trzeba też mieć zapewnioną ochronę ubezpieczeniową. Taka polisa zabezpiecza ewentualne szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem obowiązków.

Podpowiadamy, jak otworzyć biuro nieruchomości bez licencji z WGN

Jak otworzyć biuro nieruchomości bez licencji? Najlepiej w wariancie franczyzowym, który pozwoli przy okazji przeskoczyć pewne bariery rynkowe. Te ograniczenia bywają często zgubne dla osób chcących działać koniecznie na własną rękę. Przekonując się do tego modelu, postaw na WGN, gdyż dołączysz wtedy do renomowanej grupy, a co najważniejsze, zrobisz to na naprawdę uczciwych i sprzyjających warunkach.

Korzystny model

Choć do działalności można przystąpić jako całkowicie niezależny podmiot, trzeba mieć na uwadze, że spotkasz się wtedy z pewnymi barierami rynkowymi. Wynikają one przede wszystkim z tego, że transakcje na rynku nieruchomości opierają się w dużej mierze na zaufaniu, gdyż klienci podejmują się ogromnych wydatków, często obarczonych kredytami na całe życie. Z tego względu niewielu konsumentów ufa zupełnie nowym podmiotom, za którymi nie stoi jakaś znana im marka. Z WGN możesz współpracować w modelu franczyzowym, który niweluje ten problem. Co więcej, nie musisz przejmować się budowaniem od zera marketingu czy poznawaniem technik pośrednictwa, ponieważ otrzymujesz gotowe i sprawdzone know-how.

Dlaczego właśnie z nami?

Jesteś już przekonany do modelu franczyzowego, ale zastanawiasz się, czemu wybrać akurat Wielką Giełdę Nieruchomości? Po pierwsze jesteśmy renomowaną i uznaną marką, co oznacza, że już na początku działalności będziesz wzbudzać zaufanie klientów, gdy zobaczą oni ten szyld. Co szczególnie istotne, nasze podejście do franczyzy zakłada w dużej mierze partnerstwo. Nie pozbawiamy zatem takich biur ich poczucia niezależności, a wszelkie rozliczenia odbywają się na zasadzie z góry umówionych warunków. Nie musisz się zatem obawiać, że będziemy ingerować w działalność czy domagać się wyższej prowizji, gdy okaże się, iż znacząco zwiększyły się przychody z prowadzenia biura. Obecnie otworzenie biura nieruchomości jest naprawdę proste, ponieważ nie wiąże się z koniecznością zdobywania żadnych uprawnień. Z myślą o ominięciu barier rynkowych i prężnym rozwinięciu takiego biznesu, najlepiej będzie do niego przystąpić w ramach franczyzy. Możesz to zrobić z grupą WGN.