Stolica Dolnego Śląska jest ważnym ośrodkiem biznesu oferującym nowe miejsca pracy, a także dużym centrum szkolnictwa akademickiego. Od lat przyciąga więc nowych mieszkańców, którzy stają się aktywnymi odbiorcami zarówno nowych, jak i używanych mieszkań.

Obecnie we Wrocławiu aktywnych jest kilkanaście firm deweloperskich o stabilnej pozycji. Co najważniejsze, aż 76 % inwestycji mieszkaniowych w trakcie budowy chronionych jest rachunkiem powierniczym, gwarantującym kupującym bezpieczeństwo transakcji. Plasuje to miasto na drugiej pozycji w Polsce, po Poznaniu (dane za: Reas).

Od II półrocza 2013 zauważa się zdecydowaną poprawę sprzedaży mieszkań, a utrzymujący się popyt skutkuje rozpoczynaniem sporej liczby nowych inwestycji. Sprzyjająca jest ponadto korzystna od bieżącego roku sytuacja na rynku kredytów hipotecznych – w rezultacie kolejnych obniżek stóp procentowych mamy do czynienia z najtańszymi w historii kredytami mieszkaniowymi. Dodatkowym wsparciem dla rynku pierwotnego jest program Mieszkanie dla Młodych, tym bardziej, że od IV kwartału 2014 limit cenowy dla Wrocławiu został podwyższony do 5112,30 zł za metr kwadratowy. Można przypuszczać, że przyczyni się to do zwiększenia w ofercie rynku pierwotnego udziału mieszkań spełniających kryteria MdM.


Pomimo rosnącego popytu na wrocławskim rynku pierwotnym ceny są stabilne i takie prawdopodobnie pozostaną w kolejnych miesiącach, bo relacja podaży do popytu utrzymuje się w równowadze. Tradycyjnie najdroższe mieszkania można znaleźć w centralnych lokalizacjach, tzn. w dzielnicach: Stare Miasto i Śródmieście – ceny ofertowe rozpoczynają się średnio od 5500zł - 7100zł/ mkw. dla standardu popularnego i podwyższonego.

Najwięcej nowych inwestycji powstaje w południowych rejonach miasta, w dzielnicy Krzyki, oraz w zachodniej części, w dzielnicy Fabryczna. Ceny kształtują się tam odpowiednio, od 4700zł – 7800zł/ mkw, oraz 4900zł - 5970zł/ mkw. Najtańsze lokalizacje to dzielnica Psie Pole, gdzie oferowane są obecnie mieszkania w cenach z przedziału 4500zł – 5250zł/ mkw.

Podobnie jak w poprzednich latach, w 2014 roku największy popyt utrzymywał się na mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni 35 – 55 mkw., w popularnym standardzie. Wzrasta też zainteresowanie kupujących większymi mieszkaniami oraz segmentami w zabudowie szeregowej w obrębie miasta oraz w lokalizacjach obrzeżnych, chociaż takich inwestycji jest niewiele.

W mojej opinii we Wrocławiu za niska jest obecnie podaż luksusowych mieszkań apartamentowych w dobrze zlokalizowanych kameralnych osiedlach, w otoczeniu zieleni i terenów rekreacyjnych. Brakuje na wrocławskim rynku takich lokali, które dawałyby poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a jednocześnie umożliwiały bliski kontakt z terenami zielonymi. Takich potrzeb nie zaspokajają bowiem apartamenty w wysokich budynkach, w ruchliwym centrum miasta. Wydaje się, że obecnie jest dobry czas na uzupełnienie oferty deweloperskiej w tym segmencie rynku.

Rozwój pierwotnego rynku mieszkaniowego w znacznej mierze zależy od zaangażowania władz miasta w uzbrajanie w niezbędną infrastrukturę techniczną, a zwłaszcza komunikacyjną nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową. Pod względem urbanistycznym Wrocław jest całkiem dobrze przygotowany, bo większość jego obszaru objęta jest aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego.

Leszek Michniak
WGN Nieruchomości