W topowych lokalizacjach turystycznych, takich jak Zakopane, Karpacz, Szklarska – Poręba, Białka Tatrzańska, Zieleniec itp. średnie cenowe podnosi duża liczba nieruchomości inwestycyjnych o podwyższonym standardzie – bądź to z rynku pierwotnego, bądź kilkuletnich w nowym budownictwie – kierowanych do kupców zainteresowanych późniejszym wynajmem.

Najdroższe apartamenty w wyżej wymienionych lokalizacjach kosztują około 8,5 – 9 tys. zł/mkw. W Zakopanem za prestiżowe, wykończone pod klucz i w pełni wyposażone mieszkania w bardzo dobrych lokalizacjach oferenci oczekują niejednokrotnie powyżej 10 tysięcy złotych od metra kwadratowego, a średnia cen dla stolicy polskich gór to około 7,5 – 8 tys. za metr. A więc są to stawki na poziomie najdroższego rynku w kraju, czyli w Warszawie.

W Sudetach dwie najdroższe lokalizacje to oczywiście Karpacz i Szklarska Poręba. Średnie ceny mieszkań dla obu tych kurortów wynoszą około 5,5 tysiąca złotych, a najdroższe, najbardziej prestiżowe nieruchomości wycenia się na 8,5 – 9 tysięcy. Mowa oczywiście o nowym budownictwie, na osiedlu apartamentowym, pełnym wyposażeniu i dobrej lokalizacji – bądź to blisko centrum miasta, bądź w ładnym przyrodniczo otoczeniu itp.

Zdecydowanie tańsze są mieszkania w tych miejscowościach górskich, które raczej funkcjonują jako uzdrowiska, natomiast nie kojarzą się typowo z narciarstwem. W kotlinie kłodzkiej można wspomnieć o trójce najbardziej znanych uzdrowisk – czyli Kudowie Zdroju, Polanicy i Dusznikach. W dwóch pierwszych lokalizacjach przeciętne ceny mieszkań kształtują się na poziomie około 4,5 tysiąca złotych, a ceny maksymalne za nieruchomości określane jako apartamenty, w pełni wyposażone i w dobrych lokalizacjach sięgają około 8 tysięcy złotych za metr.

Zdecydowanie najtańszym miastem pod względem cen mieszkań, spośród tej trójki, są Duszniki zdrój, gdzie średnie cenowe wynoszą około 3,5 tysiąca złotych, a maksymalne ceny sięgają około 6,5 – 7 tysięcy.

Pozostając na Dolnym Ślasku – podobne stawki dotyczą uzdrowiskowej części Wałbrzycha, czyli Szczawna Zdroju.

W uzdrowiskowej Szczawnicy – w Małopolsce będzie już nieco drożej. Średnie ceny mieszkań wynoszą (na podstawie ofert WGN) tam około 5200 zł od metra kwadratowego, a maksymalne sięgają 8 tysięcy.

Przesuwając się dalej na wschód – docieramy na Podkarpacie i jedno z najbardziej znanych tamtejszych uzdrowisk górskich, czyli Iwonicz – Zdrój w Beskidzie Niskim, ze średnią cenową mieszkań wynoszącą przeciętnie około 4200 zł od metra kwadratowego. Jeszcze dalej na wschód docieramy do malowniczych, dzikich Bieszczad, które okazują się „najtańszym” pasmem górskim pod względem cen nieruchomości. Mieszkania Ustrzykach Dolnych kosztują średnio około 2700 zł od metra kwadratowego. Jest to jedna z najtańszych spośród znanych górskich lokalizacji.

Jeśli pokusilibyśmy się o hierarchię pasm górskich pod względem wysokości cen mieszkań, zbiegała by się ona z wysokością samych gór. Najdroższe mieszkania są więc w zimowych kurortach Tatr, następnie na podobnym cenowo poziomie w Sudetach i Beskidach, a stawkę zamykają Bieszczady, gdzie jest zdecydowanie najtaniej.

Warto wspomnieć także o sporych różnicach cen między stolicami zimowymi poszczególnych regionów a małymi miejscowościami, które nie cieszą się dużą renomą turystyczną. Niezależenie od lokalizacji – w takich miasteczkach czy wsiach ceny są podobne do analogicznych rynków reszty kraju, tzn. rzadko wyższe od stawki 3200 – 3500 zł za metr kwadratowy.

Oczywiście nie znaczy to, że są to rynki pozbawione potencjału inwestycyjnego. Mieszkanie w mało znanej miejscowości, za to położone w malowniczym miejscu może być inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę – o ile np. nieruchomość jest zlokalizowana stosunkowo blisko znanych kurortów, wyciągów narciarskich itp.

 

Iwona Hryncewicz    Analityk WGN Wrocław