Od początku tego roku widać wzmożone zainteresowanie deweloperów jeśli chodzi o nowe tereny inwestycyjne. Wynika to lepszych danych sprzedażowych mieszkań i dobrej koniunktury na nieruchomości komercyjnebiura, magazyny, nowoczesne powierzchnie handlowe.

Grunty pod budownictwo wielorodzinne, w segmencie popularnym w oddalonych od centrum lokalizacjach dużych miast, takich jak Wrocław, Poznań, Kraków i Trójmiasto kosztują przeciętnie od 300 do 1000 zł za metr kwadratowy, jednak ich cena rośnie im bliżej atrakcyjnych, centralnych lokalizacji, oraz dobrego położenia pod kątem inwestycji komercyjnych.

W WGN do najdroższych obecnie ofert należą te z centrów dużych miast. We Wrocławiu jedna działka w ścisłym centrum została wyceniona na  6000 zł za metr kwadratowy, w Zakopanem centralna lokalizacja blisko Krupówek z możliwością stawiania budynków wielorodzinnych wyceniana jest na 2000 zł/ mkw. W Poznaniu najdroższe oferty sięgają 4000 zł od metra. Oczywiście najdroższe są tereny inwestycyjne w Warszawie. W zeszłym roku jedna z transakcji na tamtejszym rynku, dotycząca gruntu inwestycyjnego na Woli sięgała 14 tys. zł/ mkw.

Obserwatorzy rynku akcentują skłonność deweloperów do poszukiwania nowych atrakcyjnych lokalizacji, stąd zwyżki cenowe, wynikające także z przekonania o odbiciu w mieszkaniówce. Istotnym czynnikiem jest tu program MDM, który po dobrym starcie na razie jednak rozczarowuje. Drugi element generujący wyższy popyt na dobre grunty, to ciągle utrzymująca się koniunktura na nowe powierzchnie biurowe, powierzchnie magazynowe i powierzchnie handlowe.Nieco inną sytuację mamy na rynku działek budowlanych pod budownictwo jednorodzinne. Tutaj obserwujemy niewielki trend spadkowy. Szacuje się, że ceny działek do końca roku mogą spaść o około 5 proc. Wynika to ze słabszego budownictwa indywidualnego - jak podaje GUS - inwestorzy indywidualni, w okresie styczeń-sierpień 2014 r. oddali do użytkowania 49359 mieszkań, tj. o 7,9% mniej niż przed rokiem. Skłonność do obniżek cen wynika też z dużej podaży na działki budowlane oraz konkurencyjnych pod względem cenowych gruntów rolnych do przekształcenia.

Obecnie w dużych miastach poza Warszawą przeciętne ceny za działki wynoszą około 200 – 300 zł za metr kwadratowy. Najdroższe oferty w WGN dotyczą takich lokalizacji jak: Krzyki we Wrocławiu (900 zł/mkw.), Podolany Poznań (770 zł/mkw.), Gdańsk Matemblewo (700 zł/mkw.), Kraków Podgórze, Prądnik Biały (1000 zł/ mkw.), Warszawa Włochy (1500 zł/mkw.).

Iwona Hryncewicz
Doradca ds. Nieruchomości i Analiz WGN