Na zakup własnego domu decydują się coraz częściej osoby młode oraz w wieku średnim. Rynek domów na sprzedaż we Wrocławiu pokazuje, że rośnie zainteresowanie nieruchomościami z tego segmentu wśród Klientów w tym przedziale wiekowym. Osobami decydującymi się na zakup własnego domu są także osoby starsze, w wieku emerytalnym, które mogą pozwolić sobie na zmianę miejsca zamieszkania a także zwiększenie przestrzeni do życia. Osobom starszym często zależy również na zwiększeniu własnej prywatności a także na zyskaniu przestrzeni do relaksu, tj. własnego ogródka, gdzie będą mogli w spokoju wypić poranną kawę, poczytać gazetę czy spotykać się z rodziną i znajomymi.

Czy kupić dom z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zarówno domy używane jak i domy nowe posiadają swoje zalety oraz wady.
W przypadku domów z rynku wtórnego niejednokrotnie możemy liczyć na niższą cenę nieruchomości (w porównaniu z tym samym metrażem domu z rynku pierwotnego). Domy z rynku wtórnego
 usytuowane są też czasami w bardzo atrakcyjnych lub prestiżowych lokalizacjach. Domy na sprzedaż są też budowane coraz częściej na obrzeżach miast, co nie każdemu kupującemu odpowiada. Taka lokalizacja, szczególnie w przypadku osób młodych i aktywnych zawodowo sprawia bowiem, że dojazd do pracy oraz powrót do domu zajmują dużo więcej czasu, niż gdyby nieruchomość zlokalizowana była w ścisłym centrum miasta. Zwiększają się również miesięczne koszty utrzymania, ponieważ z pewnością u osób takich wzrosną rachunki za paliwo samochodowe.

Jeśli chodzi o zalety nowych domów, to jedną z największych z pewnością jest fakt, że w nowo wybudowanym domu nikt wcześniej nie mieszkał. Nie ma więc konieczności dokonywania napraw, renowacji pomieszczeń czy zmiany ich urządzenia. Kupując nowe mieszkanie zyskujemy możliwość dowolnej aranżacji, w zgodzie z własnym gustem. Jeśli chodzi o wady ukryte, to również w przypadku nowych domów na sprzedaż mogą one mieć miejsce. Można jednak założyć, że niezaplanowanych remontów z powodu wykrycia takich wad ukrytych będzie zdecydowanie mniej, niż w przypadku kilku lub nawet kilkunastoletnich domów z rynku wtórnego, których uprzedni właściciele mogli dokonywać przeróbek lub napraw na własną rękę z różnym skutkiem. Jeśli chodzi o wady, to w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego z pewnością należy spodziewać się wyższej ceny rynkowej. Kolejny minus to wspominana wcześniej lokalizacja oddalona od centrum miasta. Tutaj jednak należy wciąć poprawkę na fakt, że nie dla każdego zamieszkanie w ścisłym centrum dużego miasta stanowi zaletę.

Domy na sprzedaż we Wrocławiu – popularne dzielnice

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się dzielnica Krzyki we Wrocławiu. Kupujący cenią sobie tę dzielnicę za względny spokój, spore otoczenie terenów zielonych oraz łatwy i dość szybki dojazd do centrum miasta. Dzielnica Krzyki wyraźnie się rozrasta o czym wyraźnie pamiętają władze miasta. Powstają nowe połączenia komunikacyjne, zagospodarowywane są nowe tereny zielone i rekreacyjne. To dzielnica dobra do życia dla rodzin, którym zależy na dogodnych warunkach do życia, oraz aktywnych zawodowo, czyli takich, które muszą mieć dobre połączenie z centrum miasta. Kolejną dzielnicą, w której corocznie wyrasta coraz więcej inwestycji mieszkaniowych, jest Wrocław Psie PoleDawniej nie była ona uznawana za zbyt atrakcyjną, jednak obecnie z chęcią właśnie tutaj kupujący poszukują nieruchomości do zamieszkania. Powodów, dla których kupujący wybierają właśnie ten rejon miasta, jest kilka. Po pierwsze, ceny za domy na sprzedaż w dalszym ciągu są tu w atrakcyjnych cenach, porównując choćby ze śródmieściem. Psie Pole stale się również rozbudowuje i rozwija. Powstaje tu coraz więcej połączeń komunikacyjnych, dzięki czemu dojazd do innych rejonów miasta nie zajmuje wcale aż tak dużo czasu. Inwestycje, jakie tutaj powstają, zachęcają do zamieszkania – to często niska zabudowa, skierowana do rodzin z dziećmi.

Wrocławski rynek domów na sprzedaż oferuje naprawdę różnorodny przekrój nieruchomości. Mieszkańcy Dolnego Śląska oraz osoby, które chcą tu zamieszkać, mogą wybierać spośród wielu typów domów. Bogata jest zarówno oferta domów z rynku wtórnego na sprzedaż, jak również oferta domów z rynku pierwotnego na sprzedaż.

 

 

 

Magdalena Paluch

Redaktor Naczelna komercja24.pl