Kredyt konsolidacyjny ma na celu umożliwienie spłacenia innych, zaciągniętych przez kredytobiorcę kredytów, na przykład kredyty gotówkowe, zakupy na raty, karty kredytowe itp. Dzięki niemu mamy możliwość spłacenia wszystkich drobnych zobowiązań finansowych i w efekcie spłacania co miesiąc tylko jednej, wygodnej raty.

Kredyt konsolidacyjny posiada tę zaletę, że jego spłata znacząco odciąża nas z myślenia o kredytach. Nie musimy pamiętać o tym, jaką kwotę musimy oddać do jakiego banku. Zyskujemy również tylko jeden termin spłaty, co również jest bardzo dużym udogodnieniem. Nietrudno sobie wyobrazić, że kiedy mamy na głowie kilka kredytów, każdy zaciągnięty w innym banku, z inną ratą i innym terminem płatności, nie trudno o pomyłkę. Możemy albo pomylić się odnośnie spłacanej kwoty, albo pomylić terminy wpłaty raty pożyczki. Jeśli takie sytuacje by się powtarzały, groziłyby nam odsetki karne, kary umowne a nawet wypowiedzenie kredytu. Oczywiście należy dodać, że w takiej sytuacji nasza pozytywna historia kredytowa, którą staraliśmy się budować, nagle by się popsuła.

Kredytobiorca, który chce zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinien wybrać kredyt najbardziej dostosowany do swoich potrzeb. Może wybrać hipoteczny kredyt konsolidacyjny, który stanowi zabezpieczenie dla hipoteki na nieruchomości. W sytuacji, kiedy nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu, bank w którym ma być zaciągnięty kredyt konsolidacyjny może zaproponować klientowi bardzo atrakcyjne oprocentowanie, a nawet dłuższy niż standardowo okres spłaty. Może on wynieść nawet tyle, co w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego, który zaciągany jest najczęściej na okres nawet 35 lat. Co więcej, kwota o którą może wnioskować kredytobiorca, który dysponuje nieruchomością jako zabezpieczenie kredytu, może być znacznie wyższa, niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego bez zabezpieczenia hipotecznego.

Osoba, która planuje zaciągnąć w banku kredyt konsolidacyjny może także zdecydować się na gotówkowy kredyt konsolidacyjny, bez hipoteki.  Takie rozwiązanie skierowane jest to osób, które nie posiadają swojego mieszkania, domu itp. – krótko mówiąc, nie są właścicielami żadnej nieruchomości, która mogłaby stanowić zabezpieczenie kredytu. Tego rodzaju kredyt konsolidacyjny jest najczęściej wyżej oprocentowany, niż kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipotecznym. Oznacza to, że kwota jaką będziemy musieli oddać do banku, będzie z całą pewnością wyższa. Również okres kredytowania jest w tym przypadku krótszy, niż gdybyśmy zaciągali kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipotecznym. Najczęściej okres kredytowania nie przekracza w takiej sytuacji 10 lat. Z całą pewnością kwota kredytu, o jaką chcielibyśmy wnioskować, również będzie niższa.

Niezależnie od tego, na jaki kredyt hipoteczny się zdecydujemy, z całą pewnością jest to korzystne rozwiązanie dla wielu osób. Po pierwsze, zyskujemy jedną, wygodną do spłaty ratę. Po drugie, wysokość tej raty jest zazwyczaj dużo niższa, niż w przypadku, gdybyśmy musieli opłacać osobno raty za wszystkie nieskonsolidowane kredyty. Pamiętajmy jednak, że kredyt konsolidacyjny to kolejny kredyt bankowy. Oznacza to, że jak wszystkie inne pożyczki bankowe, również on jest oprocentowany. Powinniśmy zdecydować się na niego dopiero w sytuacji, kiedy obecne kredyty zbytnio obciążają nasz comiesięczny budżet. Kwestię dbania o regularne spłaty można rozwiązać, ustawiając na swoim internetowym koncie bankowym automatyczne przelewy. Wówczas to bank będzie pamiętał za nas, w jakim dniu i w jakiej kwocie należy zapłacić za dany kredyt.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN