Konkurencja na rynku stale rośnie. Przedsiębiorcy muszą wykazywać się dużą czujnością i elastycznością. Preferencje klientów są zmienne, zmieniają się też koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Niezależnie od branży najważniejsze jest to, aby przedsiębiorcy nadążali za najnowszymi trendami. Niejednokrotnie wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Aby więc móc nadążyć za aktualnymi wymaganiami rynku i nie pozostać w tyle, przedsiębiorcy robią wszystko, aby ich firmy dobrze prosperowały. Bardzo często pomagają im w tym kredyty.

Jak poinformował Narodowy Bank Polski, właściciele firm coraz przychylniej myślą o kredytach i coraz chętniej zaciągają w bankach pożyczki. Statystyki NBP jasno pokazują, że w III kwartale 2014 roku  zaciągniętych zostało znacząco więcej kredytów, niż w poprzedzającym go, II kwartale 2014 roku. Ponadto wzrostową tendencję podkreśla ilość kredytów  udzielonych z roku na rok. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że przedsiębiorcy w 2014 roku w zdecydowanie większej liczbie niż w 2013 roku zdecydowali się zaciągnąć kredyt w banku.

Co sprawia, że przedsiębiorcy coraz chętniej zaciągają nie tylko drobne pożyczki, ale również długoterminowe kredyty? Z całą pewnością wpływ na to ma wspomniana wcześniej rosnąca konkurencja na rynku przedsiębiorców. Z roku na rok powstaje coraz większa liczba firm, rośnie więc konkurencja na rynku. Przedsiębiorcy muszą zabiegać nie tylko o klientów, ale także kontrahentów. Klienci są oczywistym adresatem ich działalności, jednak to często dzięki współpracownikom i partnerom biznesowym przedsiębiorcy mogą wyróżnić się na rynku i zainteresować swoją ofertą odbiorców.

Kredyty stanowią oczywiste obciążenie finansowe. Co miesiąc przedsiębiorcy muszą zwracać do banku określoną kwotę, która w ostatecznym rozrachunku jest wyższa, niż suma pożyczonych pieniędzy. To właśnie dlatego dawniej właściciele firm woleli zgromadzić na koncie wolne środki finansowe i dopiero za nie sfinansować potrzebne rzeczy. Takie podejście często sprawiało jednak, że przedsiębiorstwa, zamiast dynamicznie się rozwijać, wstrzymywały swój postęp i w niedługim czasie przestały nadążać za obowiązującymi trendami na rynku. W konsekwencji wiele z nich zupełnie upadło.

Wielu przedsiębiorców w dzisiejszych czasach uważa, że kredyt to nie tylko obciążenie finansowe, ale przede wszystkim szansa na rozwój. Pożyczka z banku to szybki zastrzyk większej gotówki, którą w danym momencie przedsiębiorca nie dysponuje. Kredyt to także doskonałe rozwiązanie dla osób, dla których zgromadzenie odpowiednio dużej kwoty w najbliższym czasie byłoby zupełnie niemożliwe.

Za pieniądze z pożyczki bankowej właściciele firm mogą bez przeszkód rozwijać swoje przedsiębiorstwa. Kredyt umożliwi im na przykład zwiększenie zatrudnienia, zwerbowanie do firmy większej ilości specjalistów, zakup towarów, dokonanie płatności za faktury czy czynsz. Kredyt umożliwia zatem nie tylko nieprzerwane prowadzenie działalności gospodarczej, ale również dynamiczny rozwój.

Oczywiście przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, aby zaciągany kredyt był możliwy do spłaty. Miesięczne raty nie mogą przekroczyć możliwości ich spłaty przez przedsiębiorcę. Wówczas bowiem kredyt, zamiast przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa, może przynieść odwrotny efekt. Zanim więc właściciel firmy uda się do banku po kredyt, powinien dokonać szczegółowych wyliczeń, jaka kwota będzie mu potrzebna, oraz jakie miesięczne raty będzie w stanie spłacać do banku.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN