Prada, Ferrari, a nawet United Colors of Benetton, to tylko niektóre z flagowych marek Włoch. Włosi uwielbiają luksus i przepych. We włoskich willach dominują jasne kolory, harmonia i klasyczna estetyka. Najważniejsze jest jednak słońce.

Włosi wręcz lubują się w jasnych, słonecznych przestrzeniach. Nic dziwnego, Italia to ponad 2500 słonecznych godzin w ciągu roku. Wille zazwyczaj mają duże okna, wpuszczające mnóstwo naturalnego światła do pomieszczeń. Przed upalnym żarem lejącym się z nieba chronią zazwyczaj zachwycające okiennice zewnętrzne lub coraz popularniejsze, okiennice wewnętrzne, czyli shuttersy. Zapewniają one nie tylko ochronę przed upalnym żarem, ale również gwarantują przepływ powietrza. Z resztą, nikt chyba nie wyobraża sobie włoskiego domu bez klasycznych okiennic.

Z zewnątrz domy są raczej stonowane, elegancki piaskowiec, czy marmur są tu na porządku dziennym. Wybierając się do słynnej Toskanii, napotkamy domy kamienne i ceglane, które tworzą niesamowity klimat wąskich i tajemniczych włoskich uliczek. Szlachetność materiałów nie zostaje zagłuszona przez kolory – najpopularniejsze są odcienie piasku, beże i kolory ochry, toskański klimat z kolei tworzą domy w kolorze eozyny.

Wnętrza eleganckich włoskich domów przywodzą na myśl atelier wielkich projektantów. Włosi cenią sobie materiały dobre jakościowo. Marmur na posadzce to może nie absolutne must have każdego domu, ale na pewno mile widziane. Ten jednak z powodzeniem można zastąpić nieco tańszym gresem. Kamień na ścianie łączony jest z drewnem, tworząc niepowtarzalny i przytulny klimat. Włoskie eleganckie mieszkania to przeciwieństwo toskańskiego rustykalizmu, w obu jednak przypadkach na pierwszy plan wybija się zamiłowanie do sztuki. I choć nie ma tu przesadnego bibelociarstwa, zbierającego niepotrzebnie kurz, to piękna rzeźba postawiona na drewnianym barku czy obraz w bogato złoconej ramie jest obowiązkowym punktem każdego włoskiego wnętrza.

Każdy, kto oglądał film „Pod słońcem Toskanii” z pewnością pamięta perypetie głównej bohaterki, przy urządzaniu swojego włoskiego domu. Obdrapane ściany, smętnie wystające (ale jakże piękne) krany ze ścian i wszechogarniający smutek na widok zrujnowanego domu to jedna z kultowych scen tego filmu. Bohaterka wykorzystała rustykalny klimat nieruchomości i stworzyła w nim wiejsko-toskańską oazę ze starymi meblami w tle oraz doniczkami pełnymi ziół na oknach.

Włosi umiłowali sobie swoje rodzime firmy, dlatego często jeżdżą włoskimi Ferrari i ubierają się we włoskim Benettonie. Nie inaczej jest z wnętrzami, dominują tutaj włoskie, skórzane meble, włoskie dodatki od rodzimych projektantów, a przede wszystkim włoski temperament i elegancja. Styl toskański to właściwie zupełne przeciwieństwo elegancji. To przede wszystkim zamiłowanie do vintage i starego stylu, a także uwielbiana przez Włochów, tradycja. Najprościej rzecz ujmując, włoskie mieszkania i apartamenty znajdziemy w centrum Rzymu czy Mediolanu, gdzie ludzie po prostu chcą być „posh”. Toskańskie domy to obrzeża Sienny i po prostu, włoskie wsie. I choć Włochów można lubić albo nie, ale z pewnością nie sposób odmówić im charyzmy, także w urządzaniu swoich domów. Włochy to przede wszystkim jakość.

Katarzyna Surma, redaktor wg.pl