Styl rustykalny jest raczej prosty, surowy jeśli chodzi o elementy zdobnicze, niemniej jednak ma w sobie naturalne ciepło. W posiadłościach urządzanych w stylu rustykalnym dominuje minimalizm. Niewielka ilość zbędnych mebli i ozdób  podkreślana jest pięknem naturalnych materiałów.

W stylu rustykalnym, który przywodzi na myśl wiejski charakter, dominują naturalne materiały. Meble powinny być zatem wykonane z drewna a także innych naturalnych materiałów, jak na przykład wiklina. Często spotykanym elementem wystroju rustykalnych wnętrz jest także kamień naturalny. Za jego pomocą możemy przyozdobić na przykład jedną ze ścian, sprawiając, że posiadłość nabierze bardziej naturalnego ale i wysublimowanego charakteru. Wszelkie umeblowanie powinno być raczej proste, przy czym wyjątkowo cenione są meble wykonane prostymi narzędziami bezpośrednio przez rzemieślnika. Te pochodzące z masowej produkcji również mogą się sprawdzić – należy tylko dobrze poszukać. Wielu producentów wytwarza meble, które są specjalnie postarzane, aby nadać im charakteru i ducha czasu.

Zdobnictwo w stylu rustykalnym jest raczej ubogie. Za formy dekoracyjne mogą posłużyć a przykład belki albo drewniane słupy. To właśnie one sprawiają, że posiadłości urządzane w stylu rustykalnym przywidzą na myśl wiejski klimat, a zarazem zyskują bardzo indywidualny charakter. Posiadłości, ze względu na duże i otwarte przestrzenie, stanowią doskonałe nieruchomości dla tego rodzaju wystroju wnętrz.

Aby posiadłość urządzana w stylu rustykalnym prezentowała się elegancko i okazale, można przyozdobić poszczególne pomieszczenia. Powinny być to jednak pojedyncze ozdoby, najlepiej łączące w sobie funkcję ozdobną i praktyczną. Doskonale sprawdzi się zatem stylizowany zegar albo klimatyczna, stylizowana na styl wiejski donica na kwiaty. Wspaniałym uzupełnieniem będą oczywiście również obrazy. Powinny one przedstawiać sceny rodzajowe z życia mieszkańców wsi, ale można pokusić się o wplecenie w wystrój pomieszczenia bardziej nowoczesnego obrazu.

Wyjątkowego charakteru nadają posiadłościom w tym stylu ręcznie tkane dywany i lniane obrusy. Jeśli w posiadłości jest salon z kominkiem, można rozłożyć w bezpiecznej odległości od niego zwierzęce skóry.

W pomieszczeniach urządzanych w stylu rustykalnym powinna dominować prostota i przestronność, przełamana prostymi drewnianymi meblami. To właśnie te dwie cechy sprawiają, że właściciele posiadłości urządzanych w tym stylu czują się w nich jak w przytulnych domach.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to dominuje naturalna paleta barw. Doskonale sprawdzą się różnego odcieniu brązy i beże, jak również szarość i czysta biel. Dodatki powinny nawiązywać do natury, dlatego doskonale sprawdzą się różnego rodzaju żółcie, zielenie, błękity i jesienna czerwień. Czerń może być stosowana jako silny akcent kolorystyczny, służący przełamaniu spokojnej palety barw.

Wbrew pozorom urządzenie rezydencji w stylu rustykalnym wcale nie jest łatwe. Niestety często popełnianym podczas wystroju wnętrz błędem jest przeładowywanie pomieszczeń niepotrzebnymi przedmiotami i bibelotami, na przykład dużą ilością donic z suszonymi kwiatami albo figurek nawiązujących do stylu wiejskiego. Również odpowiednie wyważenie pomiędzy drewnem a kamieniem może nastręczyć sporych problemów. Z tego też względu warto posiłkować się projektami dostępnymi w Internecie. Często nieoceniona jest również pomoc profesjonalnego dekoratora wnętrz, który we właściwy sposób wyważy użycie poszczególnych materiałów.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca