W przypadku biura, w którym przyjmujemy klientów i kontrahentów, adekwatne wydaje się powiedzenie: „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Wygląd biura świadczy nie tylko o tym, jaką dziedziną się zajmujemy, ale również w jaki sposób prowadzimy interesy. Jeśli biuro wygląda na mało zadbane i staroświeckie, z pewnością będzie odstraszało klientów. Mogą oni bowiem wywnioskować, że firma jest mało nowoczesna, nie rozwija się, a co za tym idzie, nie będzie mogła zaprezentować im najlepszej na rynku oferty. Jeśli natomiast biuro utrzymane jest schludnie, a przy tym elegancko i nowocześnie, możemy w łatwy sposób zaskarbić sobie zaufanie klientów.

Zasada ta odnosi się do praktycznie wszystkich lokali biurowych, niezależnie od charakteru przedsiębiorstwa. Wygląd ma znacznie zarówno w przypadku biura księgowego, adwokackiego, czy detektywistycznego. Jeśli więc zależy nam na dobrej opinii, powinniśmy dużą wagę przywiązać do tego, jak wygląda nasze biuro.

Nowoczesne lokale biurowe są obecnie bardzo popularne. Sprawiają wrażenie prestiżowych, profesjonalnych, przyjaznych klientowi a przy tym – z uwagi na wyposażenie – są najczęściej bardzo proste w utrzymaniu. Dzięki temu nie będziemy musieli poświęcać dużej uwagi na utrzymanie ich w czystości, a klienci i kontrahenci – niezależnie od tego, o jakiej porze dnia się pojawią – zawsze zastaną schludnie utrzymane biuro.

Trendy w przypadku urządzania lokali biurowych są bardzo zmienne. Wystarczy sięgnąć pamięcią 10, czy nawet 5 lat wstecz, aby przypomnieć sobie, jakie wystroje królowały wówczas w biurowych wnętrzach. Dzisiaj dużą popularnością cieszą się stonowane, przyjemne dla oka, minimalistyczne wnętrza. Bardzo dużą uwagę kładzie się na ukrycie biurowego charakteru pomieszczenia. Segregatory, przybory i sprzęty biurowe ukrywane są przed wzrokiem przychodzących z zewnątrz osób. Biura zyskują bardziej domowy, przyjemny charakter, który zachęca by wejść do ich wnętrza.

Często spotykane są kąciki kawowe, czyli miejsce, w którym klienci i kontrahenci mogą usiąść i napić się kawy bądź herbaty, w czasie kiedy oczekują na przykład na spotkanie z przedstawicielem firmy, wystawienie faktury lub realizację zamówienia. Zniknęły typowe poczekalnie, w których ustawione w rzędzie krzesła kojarzyły się jedynie z koniecznością długiego oczekiwania i wpatrywania się w pustą ścianę.

Wnętrza biur urządzane są w stonowanej, lekkiej kolorystyce. Bardzo dużą popularnością cieszą się szarości i beże. Łagodny charakter wnętrza często przełamywany jest przez mocny, kolorystyczny akcent. Może to być ekstrawagancki obraz lub duża, kolorowa rzeźba.

Meble do biura powinny być proste i mieć lekką konstrukcję. Ważne, aby współgrały z wnętrzem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest podkreślanie charakteru prowadzonej działalności. Dla przykładu, w przypadku biura podróży może to być duży globus na eleganckiej, drewnianej nodze. Z kolei w biurze detektywistycznym można powiesić na ścianie obraz przedstawiający szpiega, lub ustawić na blacie stołu ozdobną lornetkę. Pomysłów jest naprawdę wiele, wystarczy puścić wodze wyobraźni.

Szczegóły mają fundamentalne znaczenie. Nawet w najbardziej eleganckim biurze jeden drobny szczegół może sprawić, że nie uzyskamy efektu wow. Zadbajmy więc o to, aby wszystkie kable, które nieodłącznie towarzyszą sprzętowi biurowemu, zostały dyskretnie ukryte. Doskonale w tym celu sprawdzą się listwy przypodłogowe. Monitor komputera powinien zostać tak obudowany, aby wychodzące z jego typu kable nie były widoczne.

Poświęcając uwag temu, jak wygląda nasze biuro, zyskamy nie tylko nowoczesne i przyjemne dla oka wnętrze, ale przede wszystkim zyskamy lepszą reputację i zyskamy lepszą opinię wśród klientów i kontrahentów.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca