Jeżeli chcemy urządzić nasze mieszkanie, apartament albo dom w stylu holenderskim, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim wnętrze powinno być przytulne, urządzone w prosty sposób z elementami zawierającymi szczyptę humoru. Ostatni element nie jest oczywiście obowiązkowy, jednak bardzo często decydują się na niego młodzi dekoratorzy.

Mieszkania w stylu holenderskim wyróżnia to, że w palecie barw nie dominuje – tak modna obecnie – biel. Najczęściej wnętrza urządzane są w odcieniach szarości, błękitów, zieleni, brązów oraz oranżu. Takie zestawienie kolorystyczne sprawia, że wnętrza holenderskich mieszkań są niezwykle naturalne, a przy tym ciekawe. Niemniej jednak pierwsze skrzypce grają tutaj raczej monochromatyczne zestawienia, wzbogacane jedynie przez kolorowe elementy.

Jeśli chodzi o meble, to najczęściej spotkać można te wykonane z drewna, kojarzące się najmocniej z naturalnością i podkreślające prostotę. Drewno zachowuje najczęściej swoją surową formę – nie jest malowane, widać jego deseń, czuć fakturę. Nie oznacza to, że mieszkania oraz domy w stylu holenderskim wyposażone są tylko w tego typu meble. Bardzo popularne jest także wplatanie między drewniane meble metalowych elementów, jak na przykład metalowy stolik, lampę sufitową albo proste krzesło.

Możemy zdecydować się również na zakup wiklinowych mebli do naszego mieszkania. Doskonale sprawdzi się na przykład wiklinowy, bujany fotel.

Materiały, jakich używa się do urządzania nieruchomości w stylu holenderskim to najczęściej drewno, szkło, metal, wełna, wiklina i rattan. Dzięki temu, przy urządzaniu naszego mieszkania, apartamentu czy domu w stylu holenderskim, mamy naprawdę szerokie pole do popisu dla naszej wyobraźni.

Jeśli chodzi o dodatki do mieszkania w stylu holenderskim, to również tutaj mamy dość szerokie pole do popisu. Możemy na przykład ozdobić wnętrze szklanym, ręcznie formowanym wazonem, lub niewielką, szklaną i prostą rzeźbą. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w mieszkaniach urządzanych w tym stylu doskonale sprawdza się wszelkiego rodzaju rękodzieło. Ręcznie robione przedmioty nadają wnętrzu mieszkania niepowtarzalnego charakteru i indywidualnego stylu.

Coraz częściej mieszkania, apartamenty i domy w stylu holenderskim wzbogacane są o zabawne elementy ozdobne. Mogą to być na przykład poduszki ozdobione śmiesznymi napisami, hasłami bądź znakami, obrazy lub plakaty zawierające śmieszne postaci lub sceny. Na tego typu elementy dekoracyjne decydują się najczęściej młode osoby, którym zależy na tym, aby wnętrze ich mieszkania zyskało nieco bardziej świeżego i nowoczesnego wyglądu.

Ogólnie, urządzając mieszkanie w stylu holenderskim, możemy odbiec nieco od standardowych wytycznych. Styl ten jest na tyle elastyczny, że otwiera przed osobami dekorującymi mieszkanie naprawdę wiele możliwości. Możemy na przykład eksperymentować z samymi meblami. Zamiast decydować się na klasyczne krzesła czy sofy, zawieśmy w salonie sztywny hamak wykonany z wikliny. Aby był on w pełni funkcjonalny i wygodny, wystarczy ułożyć na nim kilka ozdobnych poduszek. Tego rodzaju rozwiązanie nie tylko zachowuje funkcjonalny charakter przedmiotu, ale również nadaje wnętrzu mieszkania bardziej indywidualnego charakteru, stanowiąc element ozdobny.

Jak przy urządzaniu mieszkania czy domu w jakimkolwiek stylu, również tutaj pamiętajmy o umiarze. Jeśli nasze mieszkanie wyposażymy w zbyt dużą ilość ozdób, fikuśnych mebli, lub połączymy ze sobą zbyt wiele kolorów, zyskamy bardziej groteskowe, niż stylowe wnętrze mieszkania.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca