W jaki sposób urządzić sypialnię w naszym mieszkaniu, aby nabrała ona romantycznego charakteru? Aby była delikatna, subtelna i sprzyjająca relaksowi? Doskonałym akcentem, który z całą pewnością nada sypialni w naszym mieszkaniu romantycznego stylu jest baldachim nad łóżkiem. Sprawi on, że pomieszczenie wyda się bardziej kameralne i będzie zapewniało większe poczucie prywatności.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów na to, w jakim stylu baldachimy możemy zawiesić nad łóżkami w naszych sypialniach.

Niewielka przestrzeń - mieszkanie z małą sypialnią

Jeżeli powierzchnia naszego mieszkania nie pozwoliła na pozostawienie dla sypialni zbyt wielkiej przestrzeni, nie musimy się martwić, że baldachim nad łóżkiem przytłoczy całe pomieszczenie. Musimy jednak uważać na to, aby baldachim stanowił rzeczywiście subtelny, a nie główny akcent. Aby uzyskać taki efekt wystarczy odpowiednio dobrać tkaninę, z którego jest wykonany. Świetnie sprawdzą się delikatne tiule, najlepiej białe lub w pastelowych kolorach. Dodatkowo powierzchnię baldachimu możemy optycznie pomniejszyć decydując się na zawieszenie materiału na bazie niewielkiego koła, zamiast prostokątnej ramy na całą długość łóżka. Możemy wówczas odsuwać za dnia materiał na bok, zyskując tym samym większe poczucie przestrzeni w pokoju.

Przestronna sypialnia

Jeżeli sypialnia w naszym mieszkaniu ma dużą powierzchnię, możemy śmiało zdecydować się na masywniejszy baldachim. Materiał zawieszony na ramie o tych samych rozmiarach co łóżko, zapewni znacznie więcej prywatności oraz wprowadzi intymniejszy klimat. Wybór materiału, z którego wykonany będzie baldachim, pozostaje do naszego swobodnego wyboru. Możemy wybrać taką tkaninę, która będzie najbardziej spójna z wystrojem całego pomieszczenia oraz będzie odpowiadała naszemu gustowi. Doskonale sprawdzą się zarówno subtelne, przezroczyste tkaniny, jak również ciężkie, grube materiały.  W przypadku pomieszczeń o dużych powierzchniach mamy również większą swobodę, jeśli chodzi o kolory – możemy zdecydować się zarówno na delikatne, pastelowe odcienie, jak również wybrać znacznie bardziej stanowcze kolory, jak purpura, czerwień, granat itp.

Elegancko i z klasą

Dla osób ceniących sobie klasykę i elegancję doskonałym rozwiązaniem będzie prostokątny, masywny baldachim. Jego rama może być wykonana z drewna, najlepiej ciemnego. Osoby, które preferują urządzanie mieszkania w stylu a’la barok mogą również pokusić się o zamontowanie nad łóżkiem ozdobnej, rzeźbionej ramy. Materiał powinien być nieprzezroczysty, lekko lejący się, ciężki. W ciągu dnia możemy spinać go na boki ozdobnymi klamrami, dodając w ten sposób większej klasy i romantycznego charakteru całej sypialni.

W nowoczesnym klimacie

Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami bardziej subtelnych i nowoczesnych wnętrz mieszkań, to możemy pokusić się o oryginalne i niecodzienne rozwiązania. Do takich należeć będzie na przykład rama baldachimu wykonana z metalu lub kolorowego, półprzezroczystego plastiku. Tkaniny, które postanowimy zawiesić na ramie naszego baldachimu powinny być przy tym lekkie, zwiewne, nadający całemu pomieszczeniu bardziej subtelnego charakteru.

Jak widać, możliwości jest tak wiele, jak wiele jest styli i indywidualnych gustów lokatorów mieszkania. Możemy uzyskać romantyczny efekt zarówno decydując się na urządzenie sypialni w klasycznym, ciężkim stylu, jak również wybierając bardziej nowoczesne, odważne i bardziej spersonalizowane rozwiązania. Z całą jednak pewnością baldachim, niezależnie od tego, w jakim stylu zostanie stworzony, będzie stanowił bardzo romantyczny akcent dla wnętrza naszego mieszkania.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca