Zmiana wizerunku mieszkania wcale nie oznacza od razu drogich i czasochłonnych remontów. Wbrew pozorom, za pomocą bardzo prostych zabiegów możemy sprawić, że wygląd naszego mieszkania – psuty dotychczas przez jeden, konkretny element – poprawi się.

Poniżej prezentujemy Państwu kilka sposobów na to, w jaki sposób nadać naszej kuchni większej przestrzeni oraz użyteczności.

Mała, ciemna i ciasna…

Kiedy naszą kuchnię możemy opisać krótko powyższymi słowami, nie dziwi potrzeba gruntownej zmiany. Jeżeli zależy nam na szybkim i mało kosztownym sposobie na to, by choć trochę poprawić wygląd kuchni i sprawić, że wyda się przestronniejsza, użyjmy kolorów. Najlepszym sposobem jest pomalowanie pomieszczenia na jasny kolor. Doskonale sprawdzi się oczywiście biel, która nie tylko nada kuchni większej przestrzeni, ale sprawi również, że będzie ona wydawała się jaśniejsza, bardziej nasłoneczniona a także bardziej schludna. Aby dodatkowo spotęgować optycznie efekt przestrzeni, możemy na podobny kolor pomalować szafki kuchenne. Dzięki temu meble nie będą aż tak odcinały się od całości i wnętrze wyda się bardziej stonowane.

Mieszkanie z aneksem kuchennym?

Jeżeli wielkość naszej kuchni bardzo nam nie odpowiada – jest ciasna, ciemna lub ma zły układ – możemy zdecydować się na bardziej śmiałe rozwiązanie. Możemy otworzyć kuchnię na pokój, likwidując ściankę działową pomiędzy dwoma pomieszczeniami (najlepiej salonem). Dzięki takiemu zabiegowi zwiększymy przestrzeń salonu a całe mieszkanie wyda się automatycznie większe i bardziej przestronne. Musimy jednak liczyć się z tym, że nasza kuchnia nie będzie już kameralnym pomieszczeniem. Z racji tego aneks kuchenny powinien zostać zaprojektowany w ten sposób, aby łatwo można było utrzymać w nim porządek. Nie powinien również odcinać się zbyt mocno kolorystycznie od salonu, gdyż zmniejszy to wizualny efekt przestrzeni.

Jeżeli z kolei zależy nam na tym, aby nasza kuchnia zyskała przestrzeni, ale nie chcemy aneksu kuchennego, możemy zdecydować się na połowiczne rozwiązanie. Możemy na przykład zlikwidować ściankę działową pomiędzy kuchnią a salonem i równocześnie odciąć oba pomieszczenia, przykładowo minibarem. Będzie on służył zarówno jako miejsce do serwowania drinków czy spożywania posiłków, a równocześnie będzie odcinał naszą kuchnię od salonu. Takie rozwiązanie zapewni nam większy dostęp światła do małego pomieszczenia, a także sprawi, że wyda się ono znacznie większe. Równocześnie zachowamy w większym stopniu prywatność i zaznaczymy granicę pomiędzy pokojem a kuchnią.

Kiedy jest mało funkcjonalnie

Jeżeli stale borykamy się z kuchennym nieporządkiem, warto przeorganizować całe pomieszczenie tak, aby stało się one bardziej funkcjonalne i użyteczne. Najlepszym sposobem jest podzielenie przestrzeni, na przykład wydzielenie szafki na szkło, drobne AGD czy porcelanę. Doskonale sprawdzą się również meble, które uniemożliwią gromadzenie niepotrzebnych przedmiotów. Unikajmy szafek z licznymi zakamarkami i o małej pojemności. Najlepszym rozwiązaniem do naszego mieszkania będą długie, proste szafki, w których będziemy mogli ukryć zarówno produkty spożywcze, jak również kuchenne przedmioty.

Pamiętajmy, że kuchnia jest sercem każdego mieszkania. To, w jaki sposób wygląda, wiele mówi o naszym sposobie życia. Jasna, zadbana i przestronna kuchnia z całą pewnością będzie robiła znacznie lepsze wrażenie, niż ciasne i mało funkcjonale pomieszczenie.


Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca