Apartamenty często urządzane są w minimalistycznym stylu. Powód? Takie wnętrza zyskują na przestronności, ponadto wydają się schludniejsze i bardziej luksusowe. Ponadto minimalistyczne apartamenty posiadają jeszcze jedną zaletę – są przejrzyste. Kiedy pomyślimy o luksusowym mieszkaniu, na myśl przychodzą nam od razu apartamenty z katalogów i kolorowych gazet.

Wiele osób uwielbia ten luksusowy charakter. Ponadto zwolennicy stylu minimalistycznego podkreślają jeszcze jedną jego wartość. Mieszkania urządzane według jego zasad są znacznie prostsze w utrzymaniu czystości, niż pozostałe. Wszystko to za sprawą małej ilości mebli, a co za tym idzie, zakamarków przyciągających kurz i skłaniających do ustawiania na nich zbędnych bibelotów.

Czym więc cechują się minimalistyczne apartamenty? Co zrobić, aby urządzić mieszkanie w tym stylu?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby ograniczyć ilość mebli znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach. Powinny być one przy tym proste. W minimalistycznych wnętrzach z pewnością nie sprawdzą się bogato zdobione meble. Najlepszym rozwiązaniem są proste regały lub nowoczesne meblościanki, w których będziemy mogli ukryć przedmioty użytku codziennego. Dobierając meble do sypialni czy salonu pamiętajmy również o tym, aby były one dyskretne. Nie powinny mieć zbyt dużo szklanych lub otwartych przestrzeni, przez które nasza uwaga skupiałaby się na schowanych w nich przedmiotach. Bardzo dużą popularnością cieszą się proste, lakierowane meble, najczęściej w jasnych odcieniach. Takie meble nie dominują nad wnętrzem i nadają poszczególnym pomieszczeniom wrażenia większej przestrzeni.

Oczywiście w stylu minimalistycznym nie chodzi o to, aby wszystko było pochowane. Fantastycznie sprawdzają się wszelkiego rodzaju subtelne dodatki, jak na przykład prosta rzeźba nawiązująca do naszych zainteresowań lub charakteru wnętrza albo designerska lampa lub stół.

Pomieszczeniem, które często stanowi wyzwanie przy projektowaniu, jest kuchnia. To właśnie tutaj spędzamy dużą ilość czasu i w pomieszczeniu tym przechowujemy dużą ilość różnorakich przedmiotów – od ozdobnych zastaw stołowych, przez garnki i patelnie, na mikserach i młynkach do kawy kończąc. Często wiele tych przedmiotów spoczywa na kuchennym blacie sprawiając, że kuchnia wydaje się zagracona. W takim wypadku doskonale sprawdzają się wysoko zabudowane, proste meble. Jeśli nie posiadamy osobnej kuchni, a jedynie aneks kuchenny, odebranie mu użytkowego charakteru nabiera jeszcze większego znaczenia. W takiej sytuacji, aby wtopić część kuchenną w pomieszczenie, można zdecydować się na meble możliwie maksymalnie podobne do tych salonowych. Ponadto zamiast wybierać zwykłe, wąskie szafki kuchenne, możemy zdecydować się na szerokie, na przykład lakierowane szafki bez gałek czy uchwytów. Rozwiązanie takie możliwe jest dzięki zastosowaniu systemu klików, które montuje się wewnątrz szafek. Takie szafki będą znacznie subtelniejsze i nie będą przyciągały uwagi tak bardzo, jak zwykłe kuchenne meble.

Jeśli chodzi o kolorystykę w stylu minimalistycznym, to nie ma tu sztywnych reguł. Ważne, aby wnętrza były spójne kompozycyjnie. Największą popularnością cieszą się mimo wszystko jasne odcienie, albo wręcz białe ściany. Im bowiem pomieszczenie jaśniejsze, tym bardziej przestronne i uporządkowane wyda się nasze mieszkanie albo apartament. Styl minimalistyczny w doskonały sposób prezentują zdjęcia zamieszczone w tym artykule. Pamiętajmy więc, że wykluczając dużą ilość zbędnych przedmiotów i decydując się na subtelne, proste, ale i dyskretne meble, możemy zyskać wspaniałe, harmonijne mieszkanie albo apartament w stylu minimalistycznym.


Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca