Na początek wyjaśnijmy, czym jest antresola. Jest to dobudowane półpiętro, przestrzeń wydzielona z przestrzeni mieszkania. Antresole stanowią górną część kondygnacji i mają powierzchnię mniejszą od powierzchni tej kondygnacji. Zazwyczaj jest pomieszczeniem otwartym od strony wnętrza, dzięki czemu nie przytłacza pomieszczenia i nie dominuje w całym mieszkaniu.

Antresola jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają małe mieszkanie (na przykład dwupokojowe, w którym nie ma możliwości wydzielenia choćby sypialni czy biura) albo kawalerkę. W tym drugim przypadku zastosowanie antresoli jest wyjątkowo zasadne, gdyż stwarza dodatkową, wyodrębnioną przestrzeń, w – co by nie było – jednym pokoju, pełniącym zazwyczaj funkcję salonu, sypialni, jadalni a często nawet kuchni.

Dzięki temu, że antresole są zazwyczaj otwarte, tj. nie posiadają ścianki, która oddziela je od całości mieszkania, są raczej subtelne i nie sprawiają wrażenia przytłaczania mieszkania.

Na antresoli można urządzić na przykład sypialnię, biuro, gabinet, pokój komputerowy itp.

Czy jednak antresola zawsze jest dobrym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Poniżej postaramy się omówić kilka przykładów, w których zastosowanie antresoli może nie być do końca zasadne.


Tego typu dodatkowe kondygnacje spisują się świetnie w wysokich mieszkaniach, na przykład w kamienicach. Antresola nie sprawdzi się natomiast z pewnością w niskim mieszkaniu, które dodatkowo będzie zagracone wysokimi szafkami lub meblościanką. Należy pamiętać o tym, że mimo wszystko antresola zajmuje sporą część przestrzeni mieszkania. Nie będzie prezentowała się dobrze, jeśli nasze mieszkanie posiada bardzo dużo mebli, które już same w sobie przytłaczają pomieszczenie.

Kiedy jeszcze warto zastanowić się nad sensem budowania antresoli? Choćby na przykład wówczas, gdy planujemy urządzić na niej a’la pokój dziecięcy. Z pewnością antresola nie nadaje się dla małego dziecka. Należy bowiem liczyć się z tym, że jest to półpiętro słabo zabezpieczone i naszemu dziecku mogłaby wydarzyć się krzywda, czy to na przykład podczas schodzenia po stromych schodkach czy drabinie, czy też w sytuacji, gdy antresolę osłania jedynie barierka i dziecko na przykład przechyliłoby się przez nią. Przy urządzaniu antresoli zawsze starajmy się przewidzieć wszelkie możliwe scenariusze, aby uniknąć ewentualnych problemów.


Często popełnianym błędem jest również próba pozyskania jak największej przestrzeni na antresolę. Pamiętajmy, że nie zastąpi nam ona w zupełności dodatkowego pokoju. Nie starajmy się więc powiększyć nią dwukrotnie naszego mieszkania, starając się dodać mu maksimum funkcjonalności poprzez wstawienie wielu mebli itp. Możemy bowiem uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Celem antresoli jest odciążenie mieszkania ze zbyt wielu przedmiotów i nadanie mu większej funkcjonalności. Jeżeli postanowimy, że nasz antresola zajmie połowę (lub nawet nieco więcej) przestrzeni naszego mieszkania, możemy sprawić, że stanie się ono jeszcze bardziej zagracone i małe. Co więcej, obniżony sufit sprawi, że całe mieszkanie wyda się mniejsze i gorzej doświetlone. W efekcie zamiast stać się właścicielami naprawdę przemyślanego pod kątem designerskim mieszkania, wejdziemy w posiadanie przytłaczającego lokalu.

Planując budowę antresoli w mieszkaniu pamiętajmy zatem o umiarze i wyobraźni. Antresola z pewnością sprawdzi się doskonale jako sypialnia, biuro, garderoba, pomieszczenie kinowe czy na przykład miejsce nauki dla starszego dziecka. Należy jednak dokładnie przemyśleć przed jej budową, jaką będziemy chcieli nadać jej funkcję i szczegółowo przemyśleć proporcje antresoli w stosunku do wielkości całego mieszkania. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że nasza kawalerka albo małe mieszkanie zamiast zyskać, nie straci swojego uroku i funkcjonalności.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca