Duńskie domu są źródłem inspiracji dla coraz większej ilości Polaków. Ich styl pokochaliśmy za niezwykłą funkcjonalność a zarazem prostotę, pozwalającą na stworzenie spójnej i stonowanej kompozycji. Poniżej prezentujemy najbardziej charakterystyczne dla duńskiego stylu cechy, które pomogą Państwu w urządzeniu własnego domu lub mieszkania w duńskim klimacie.

Dla kogo duński dom?
Styl duński ma to do siebie, że sprawdza się idealnie zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak również w dużych domach. Nieważne więc, czy mamy małą kawalerkę, średniej wielkości mieszkanie, przestronny apartament czy dom. Możemy być pewni, że styl duński sprawdzi się w nieruchomości każdego rodzaju.Kolorystyka domu lub mieszkania w stylu duńskim
W stylu duńskim dominują zdecydowanie jasne barwy. Gdy wejdziemy do domu lub mieszkania urządzonego w tym stylu, często w oczy rzuca się przeważająca biel. Duńskie wnętrza nie ją jednak mdłe i nudne. Duże, jasne powierzchnie przecinane są mocnymi, kontrastującymi akcentami. Paleta kolorów, która charakteryzuje dodatki w tym stylu to żółć, zieleń, róż, czerwień oraz różne odcienie brązu. Detale bardzo często mają subtelne, kwiatowe wzory, co nadaje wnętrzu takiego domu albo mieszkania subtelności, przy równoczesnym zachowaniu jego charakteru. Podłogi wykonane są najczęściej z naturalnego drewna w kolorze szarym, niemal białym lub w jasnych odcieniach brązu.
Jeśli chodzi o kolorystykę w duńskim stylu, to nawiązuje ona generalnie do naturalności i stworzenia ciepłego klimatu we wnętrzach.

Minimalizm nadaje styl
Duńskie domy i mieszkania charakteryzują się raczej ubogą ilością ozdób i detali. Dzięki temu wnętrza sprawiają wrażenie uporządkowanych i przestronnych. Co więcej, istotne dla tego stylu jest odnalezienie praktycznych zastosowań we wszelkich ozdobach. Osoby, które urządzają swój dom, apartament albo mieszkanie w tym stylu, unikają zbędnych bibelotów i bezfunkcyjnych ozdób, które zmniejszają przejrzystość wnętrza. Wszelkie gadżety powinny pełnić jakąś dodatkową funkcję, np. prosta rzeźba z ukrytym schowkiem na drobiazgi lub obraz połączony z zegarem.

Dominujące drewno
Niewątpliwie dominującym w tym stylu materiałem jest naturalne drewno. Nie powinno być one malowane, gdyż Duńczycy stawiają przede wszystkim na wydobywanie naturalnego piękna z mebli i dodatków stanowiących wyposażenie domu czy mieszkania. Urządzając swój dom, apartament albo mieszkanie pamiętajmy więc o tym, że głębokości i trójwymiarowości możemy nadać wnętrzom stosując drewniane meble i ozdoby w różnych odcieniach – od jasnych, niemal białych, po brązowe. W duńskim stylu unika się jednak mebli bardzo ciemnych, które przytłaczałyby subtelne dodatki.Ma być praktycznie i wygodnie
Duńczycy stawiają przede wszystkim na praktyczne rozwiązania oraz wygodę. Bardzo ważne jest zatem, aby mieszkania i domy urządzane w tym stylu spełniały ten wymóg. Jeśli chodzi o meble, to doskonale sprawdzą się te drewniane, proste, dające możliwość ukrycia swojej zawartości. Bardzo praktyczne są również szklane ławy wyposażone w szuflady. Możemy schować do nich drobne ozdoby i przedmioty użytku codziennego, które będą widoczne od góry przez szybę. Tego typu proste rozwiązania nadają wnętrzom smaku i niepowtarzalnego charakteru. Propozycje na to, w jaki sposób urządzić swój dom albo mieszkanie w stylu duńskim prezentujemy na zdjęciach dołączonych do tego artykułu. Mamy nadzieję, że będą one stanowiły dla Państwa inspirację do urządzania własnych, niepowtarzalnych wnętrz.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca