Początki stylu nowojorskiego
Styl ten ma swoje początki w Europie, rozwijał się głównie na Wyspach Brytyjskich. W szybkim tempie zyskał niezwykłą popularność wśród zamożniejszych mieszkańców Manhattanu, którzy według jego zasad urządzali swoje luksusowe apartamenty i rezydencje. Jego cechy charakterystyczne sprawiły, że w szybkim czasie zaczął kojarzyć się z bogactwem, luksusem i dobrym smakiem. Zamiłowanie mieszkańców Nowego Jorku tym stylem sprawiło, że zyskał on miano stylu nowojorskiego.

Cechy charakterystyczne
Mieszkania w stylu nowojorskim charakteryzują się zestawieniem prostych form. Muszą one jednak być dopracowane, przykuwać uwagę i cieszyć oko swoją perfekcją. Styl ten charakteryzuje ponadto bogactwo faktur, wzorów i kolorystki, jednak głównie dotyczy to tapet oraz materiałów.

Styl nowojorski charakteryzuje się bardzo dużą uniwersalnością. To dlatego właśnie mieszkania urządzane według jego zasad tak bardzo przypadają do gustu większości osób, które je widzą. Uniwersalność stylu sprawia, że mieszkania takie są zawsze na czasie, odnoszą się do trendów aktualnych na rynku. Właściciel tak urządzonego mieszkania nie musi się więc obawiać, że za kilka lat jego wnętrza staną się przestarzałe i niemodne.Styl nowojorski w naszym mieszkaniu
Dawniej w stylu nowojorskim urządzano zazwyczaj wspaniałe rezydencje oraz przestronne apartamenty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wprowadzić go do mniejszego mieszkania lub niewielkiego domu. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które naprowadzą Państwa na to, czym charakteryzuje się styl nowojorski. Mamy nadzieję, że wskazówki te pomogą Państwu w aranżacji Państwa nieruchomości.

Mieszkanie lub dom w stylu nowojorskim
Co jest najbardziej charakterystyczne dla stylu nowojorskiego? Niezwykłą rolę odgrywa tu kolorystyka oraz materiały. Meble powinny być wykonane z materiałów lepszej klasy, delikatnych, sprawiających wrażenie miękkich i miłych w dotyku. Poszczególne elementy mogą być wykonane np. z białej, pikowanej skóry. Takie połączenie sprawi, że całe mieszkanie czy dom zyska bardziej efektownego charakteru.
Jeśli chodzi o zestawienia kolorystyczne, to kolor mebli powinien być zbliżony do koloru ścian. Te mogą być na przykład o jeden lub dwa tony ciemniejsze albo jaśniejsze. Ważne jest jednak, aby wszystkie elementy nie odbiegały od siebie kolorystycznie. Co ciekawe, meble nie muszą pochodzić z jednego kompletu. Znakomicie sprawdzi się zestawienie sofy oraz dwóch foteli, które odbiegają od siebie fakturą, kolorem i kształtem.Wnętrze mieszkania powinno być stonowane i nieco uniwersalne. Nowojorskie wnętrza urządzane są zazwyczaj w odcieniach brązu, beżu, szarościach i klasycznych zestawieniach bieli oraz czerni (musi jednak dominować jeden kolor). Charakteru możemy nadać naszym wnętrzom poprzez zastosowanie faktur. Świetnie sprawdzi się na przykład tapeta we wzory. Powinny być one jednak symetryczne i harmonijne, co więcej – subtelne. Może to więc być beżowa tapeta z kratą w kolorze ecru. Ta sama zasada dotyczy mebli oraz dodatków takich jak poduszki itp. Dywany na podłogach mogą być bardziej wzorzyste, dwukolorowe. Nadadzą wnętrzu więcej ciepła i wzbogacą cały wystrój mieszkania.

Mieszkania w stylu nowojorskim zyskują swój niepowtarzalny charakter głównie dzięki niebanalnym dodatkom. Jeśli chodzi o zasłony okienne, to powinny być one wysokie od sufitu po samą podłogę. Często spotykane są również białe listwy przypodłogowe. Ten drobny detal bardzo wpływa na ogólny wygląd mieszkania czy domu.

Kluczową rolę odgrywa również oświetlenie. Najbardziej charakterystyczne dla nieruchomości urządzanych w stylu nowojorskim są kinkiety na ścianach oraz stojące lampy z jasnymi abażurami.

Wszystkie te detale sprawiają, że wnętrze mieszkania czy domu nabiera nowojorskiego charakteru. Warto więc przetestować różne zestawienia w swojej nieruchomości.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca