Urządzając apartament w stylu Feng Shui powinniśmy podzielić mieszkanie na poszczególne części, które mają wpływ na nasze życie. Tak wydzielone pomieszczenia odzwierciedlają nasze strefy życiowe.

Bardzo ważną rolę odgrywa kierunek światła. Jeśli pokój w naszym apartamencie znajduje się od strony północnej, to kolorami dominującymi powinny być czarny i niebieski. Doskonałe kolory towarzyszące to biel, srebro i złoto. Natomiast niewskazane są kolory delikatne i jasne, jak beż. Taka kolorystyka doskonale sprawdzi się na przykład w sypialni.

Jeśli natomiast w apartamencie dominuje wschodni kierunek światła, to kolorami dominującymi powinny być zieleń i brąz, zaś towarzyszącymi czerń i błękit. Kolory niewskazane w tym przypadku to biel, złoto i srebro. Biel ogólnie jest raczej unikanym kolorem, ponieważ w chińskiej tradycji biel jest kolorem żałoby.

Rozkład poszczególnych pomieszczeń również oprzeć możemy na zasadach Feng Shui. Salon, jako najbardziej energetyczny punkt mieszkania, powinien być dobrze nasłoneczniony. Z tego też względu najlepiej, aby znajdował się on w południowej części apartamentu.

Zasady Feng Shui odnoszą się także do wyposażenia apartamentu. Nie powinien być on przeładowany zbędnymi bibelotami, ponieważ zbyt duża ilość przedmiotów w pomieszczeniu zakłóca prawidłowy przepływ energii.

Ustawienie mebli również ma znaczenie. Sofa powinna być zwrócona przodem do drzwi, nie tyłem, gdyż to wprowadza złą energię. Podobnie łóżko w sypialni – nigdy nie powinniśmy ustawiać go tak, aby podczas snu być skierowanym stopami ku drzwiom, gdyż może to sprowadzić na nas nieszczęście. Kształt stolika kawowego również ma duże znaczenie – wedle zasad Feng Shui najlepiej, aby było on okrągły, pozbawiony ostrych kantów.

Generalnie wszystkie meble znajdujące się w apartamencie powinny mieć miękkie, zaokrąglone rogi. Gwarantuje to prawidłowy przepływ dobrej energii.

Często popełnianym błędem, niezgodnym z zasadami Feng Shui, jest umieszczanie telewizora w centralnym punkcie salonu. Powinien on stać raczej na uboczu, lub być schowany w otwieranej na drzwiczki szafce, aby nie rzucać się zbytnio w oczy. Telewizor jest bowiem nośnikiem złej energii. W zamian doskonale sprawdzi się kominek, (lub choćby jego imitacja) wprowadzający do wnętrza apartamentu ciepły, rodzinny klimat.

Materiały, z których wykonane są meble, również są istotne. Meble powinny być komfortowe, a więc miękkie, obite naturalnymi materiałami. Szkielet krzeseł czy regały powinny być wykonane z naturalnego drewna.

Chcąc ozdobić ściany w mieszkaniu, na przykład w przedpokoju czy salonie, możemy zdecydować się na okrągłe lub owalne lustra. Odbijają one światło wpadające do mieszkania przez okna, czyniąc je bardziej słonecznym. Dodatkowo odbijają i rozpraszają po całym mieszkaniu dobrą energię, która krąży pomiędzy pomieszczeniami.

Jeżeli w mieszkaniu znajduje się salon z aneksem kuchennym, to powinniśmy zdecydowanie rozgraniczyć te dwa pomieszczenia. Zasady Feng Shui jasno mówią o tym, że każde pomieszczenie powinno posiadać swój indywidualny i wyróżniający je charakter. Aby rozgraniczyć salon od kuchni, możemy na ich granicy pomalować ścianę na inny kolor. Dobrym rozwiązaniem jest również ułożenie na podłodze dwóch rodzajów drewna, na przykład ciemniejszego w kuchni, a jaśniejszego w salonie.

Jak widać, zasady Feng Shui mocno odnoszą się do harmonii, delikatnych, zaokrąglonych kształtów i eliminacji dystraktorów (np. zbyt dużej ilości niepotrzebnych ozdób), które mogłyby zakłócić przepływ dobrej energii.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca