Wyspa w kuchni to nie tylko dodatkowy blat roboczy. W przypadku otwartych kuchni, a właśnie w takich najczęściej jest stosowana, stanowi doskonałe, bardzo subtelne przejście do salonu czy jadalni. Dzięki temu granica pomiędzy tymi pomieszczeniami nie jest zbyt wyrazista, co stanowi duży atut zwłaszcza w przypadku mniejszych pomieszczeń. Tego rodzaju rozwiązanie sprawia, że wnętrze mieszkania wydaje się bardziej przestronne.

Wyspa w kuchni może sprawdzić się na kilka sposobów. Wszystko zależy od stylu mieszkania i tego, jaki rodzaj przestrzeni chcą zyskać jego właściciele.
Jeśli właściciele chcą postawić na jak największą funkcjonalność, a więc przedłużenie przestrzeni kuchennej, powinni zdecydować się na jak największą ilość dodatkowych szafek. Doskonale sprawdzą się długie, podłużne szafki, w których będzie można ukryć większe gabarytowo akcesoria kuchenne, jak na przykład garnki, patelnie czy urządzenia elektryczne. Nad szafkami znajdować może się dodatkowy blat roboczy. Istnieją jednak bardziej odważne rozwiązania, jak na przykład usytuowanie zlewu albo płyty indukcyjnej w blacie roboczym. Takie rozwiązanie umożliwiłoby osobom aktualnie przebywającym w kuchni i przyrządzającym posiłek na wzrokowy kontakt z resztą domowników lub zaproszonymi gośćmi. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku, kiedy kuchenna wyspa wychodzi na jadalnię, jak również w sytuacji, kiedy sąsiaduje ona bezpośrednio z salonem.

Wyspa w kuchni może pełnić również bardziej rozrywkową funkcję. Jeśli właściciele często spotykają się ze znajomymi w swoim mieszkaniu, warto rozważyć urządzenie wyspy na styl mini baru. Pod blatem roboczym wystarczy umieścić mini-lodówkę, na przykład na białe wina lub inne alkohole, które najlepiej smakują po schłodzeniu. Na blacie roboczym można natomiast stworzyć mini ogródek zielarski. Ozdobna mięta czy bazylia nie tylko będzie stanowić wspaniałą ozdobę – zioła doskonale sprawdzą się jako świeży dodatek do drinków. Po zewnętrznej stronie wyspy wystarczy ustawić kilka barowych krzeseł, a momentalnie całe pomieszczenie zyska bardzo przytulny i przyjacielski charakter. Dodatkowo goście będą mogli spokojnie zasiąść przy blacie kuchennej wyspy i podczas rozmowy podziwiać, jak gospodarze przyrządzają kolorowe koktajle na ich oczach.

W małych mieszkaniach często występującym problemem jest brak dostatecznej przestrzeni na urządzenie jadalni. Najczęściej więc salon musi spełniać tę funkcję. Takie rozwiązanie zmusza jednak właścicieli do tego, aby w salonie umieścić wysoki, jadalniany stół. Nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada. Alternatywą może być właśnie kuchenna wyspa.  Również w tym przypadku można zastosować wysokie, a’la barowe krzesła. Wówczas posiłki będzie można spożywać na wysokości blatu wyspy. Jeśli jednak właściciele preferują normalną, tradycyjną wysokość stołu, mogą wykorzystać prosty trik. Wystarczy, że po zewnętrznej stronie wyspy przytwierdzą dodatkowy, opuszczany blat. Wysokość jego zamontowania zależy od indywidualnych preferencji. Podczas posiłków blat ten byłby podnoszony i opierany na specjalnej nosze, służąc właścicielom mieszkania za stół jadalniany. Po posiłku wystarczy złożyć podpierającą nogę, a blat opuścić wzdłuż ściany kuchennej wyspy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzona zostanie cenna przestrzeń mieszkania.

Pomysłów na aranżację kuchennej wyspy jest naprawdę wiele. Ostateczny projekt zależy od indywidualnych upodobań oraz realnych możliwości aranżacyjnych mieszkania.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca