Domy w stylu angielskim wyróżniają się na tle innych, nowoczesnych nieruchomości. Ich wnętrza już na pierwszy rzut oka przywodzą na myśl dostojność ich właścicieli. Nieruchomości w stylu angielskim są przede wszystkim wyrafinowane, dość bogato zdobione. Dzięki wyposażeniu i urządzeniu w tym stylu poszczególnych pokoi w domu takim z pewnością poczujemy się komfortowo.

Przyjazny, ciepły klimat domy w stylu angielskim zawdzięczają nie tylko dodatkom. Każdy mebel, dekoracja, czy podstawowe wyposażenie sprawiają, że wnętrza takie skłaniają do wypoczynku i wydają się być niezwykle przytulne. Ten ciepły akcent łączy się z wyrafinowaniem, jakiego nie można odmówić angielskim domom. To wszystko sprawia, że domy w stylu angielskim mają naprawdę niepowtarzalny klimat.

Urządzając dom w stylu angielskim powinniśmy zwrócić uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy detal. Zacznijmy od tego, czym powinny być pokryte ściany. Miłośnicy tapet z pewnością odnajdą się w tym stylu, ponieważ bardzo dobrze prezentują się tapety z jednym, powtarzającym się wzorem. Najlepiej sprawdzą się oczywiście te o jasnej, stonowanej kolorystyce, na przykład tapeta w kolorze ecru pokryta złotymi wzorami. Takie rozwiązanie sprawi, że całe pomieszczenie wyda się przestronniejsze i bardziej nasłonecznione. O wiele łatwiej będzie nam również dobrać dodatki i meble, ponieważ jasna kolorystyka ścian jest uniwersalna i daje wiele możliwości.
Jeśli jednak chcemy wybrać bardziej zdecydowaną opcję i nadać naszemu domowi większego charakteru, możemy wybrać tapetę w kolorze bordo albo purpury. Lepiej jednak, jeśli pokryjemy nią tylko jedną ze ścian, gdyż sama w sobie stanowi bardzo silny akcent kolorystyczny i mogłaby przytłoczyć całe pomieszczenie.
Osoby, które nie lubią tapet, mogą oczywiście pomalować ściany farbą. Można pokusić się o odtworzenie wzoru z tapety na ścianie - efekt taki możemy uzyskać malując ścianę na wybrany kolor przy użyciu szablonu.

Styl angielski zawdzięcza swoją przytulność również podłogą. Raczej nie spotkamy domów z gołą, drewnianą czy nawet wykaflowaną podłogą. Zdecydowanie królują tutaj wzorzyste dywany. Możemy pokryć nimi całą podłogę, jednak zdecydowanie lepiej będą się prezentowały mniejsze dywaniki, odsłaniające nieco podłogę i kontrastujące z jej strukturą i chłodem.

Niezwykle ważną rolę w stylu angielskim odgrywają tkaniny. Materiałami pokryte są nie tylko sofy, ale i krzesła w jadalni, pufy itp. Nie bójmy się bawić rodzajami tkanin, jednak łączmy je w taki sposób, aby całość nie traciła szykownego charakteru. Doskonale sprawdzą się na przykład wszelkiego rodzaju bogato zdobione atłasy.

Wybierając meble, postawmy na angielską klasykę, czyli meble wykonane z ciemnego drewna, delikatnie zdobione, o finezyjnych kształtach.

Fundamentalną rolę jak niemal w każdym stylu odgrywają dodatki. Na ścianach wspaniale będą się prezentowały malowane ręcznie obrazy, obite z masywne, ozdobne ramy. Mogą to być portrety lub stadia martwej natury. Doskonale sprawdzą się także lustra, najlepiej o owalnym kształcie. Warto również wzbogacić wnętrze domu poprzez postawienie w roku pokoju wysokiej rzeźby czy stylowej lampy wykonanej z drewna o bogato zdobionej nodze.

Oczywiście nie bójmy się przełamywać standardów. Pamiętajmy, że dom ma odzwierciedlać przede wszystkim nasze upodobania. Ważne, aby dom był kompozycyjnie spójny a jego wnętrze równocześnie zachęcało do odpoczynku, jak również zyskało wytworny, nieco arystokratyczny klimat.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca