Coraz więcej osób, które mieszkają w dużych miastach uskarża się na brak wystarczające prywatności. Cenią swoje mieszkania za lokalizację, dostęp do miejsc kulturalnych i rozrywkowych, na uczelnię czy do miejsca pracy. Niemniej wielu z nich przeszkadza brak wystarczającej prywatności.

Mieszkanie jest miejscem, w którym powinniśmy odczuwać relaks, wypoczywać i czuć się komfortowo. Niestety potrzeby mieszkaniowe, zwłaszcza w dużych miastach, stale rosną. Deweloperzy starają się więc budować nowe nieruchomości na możliwie jak najmniejszej przestrzeni. W efekcie często powstające nowe bloki mieszkalne znajdują się w bardzo niewielkiej odległości od siebie. Często układ balkonów jest na tyle niekorzystny, że wychodząc na nie, możemy obserwować co dokładnie dzieje się na balkonach i w mieszkaniach sąsiadów.

W jaki sposób możemy zatem zyskać większą prywatność w tego typu mieszkaniach? Sposobów jest kilka, poniżej prezentujemy kilka z nich.

Salon to zdecydowanie najczęściej uczęszczany pokój w całym mieszkaniu. Jeśli nie chcemy czuć na plecach wzroku sąsiadów, możemy zamontować w oknach rolety wewnętrzne, które w szybki sposób pozwolą nam odciąć się od świata zewnętrznego. Warto, aby były to rolety wykonane z materiału, który przepuszcza światło dzienne. Doskonale sprawdzają się kolorowe rolety, które mogą nie tylko pomóc w wydzieleniu prywatności, ale będą też stanowiły element ozdobny. Co więcej, jeśli chcemy sprawić, aby nasze mieszkanie wydawało się na przykład bardziej słoneczne, możemy zamontować rolety w żółtym kolorze. Nie tylko same w sobie ocieplą wnętrze, ale również spotęgują ilość promieni słonecznych, które będą prześwitywać przez nie w ciągu dnia.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie na parapetach ozdobnych figur oraz kwiatów. Im bardziej rozłożyste, tym większą prywatność nam zapewnią. Jeśli posiadamy balkon, to rośliny doniczkowe możemy wykorzystać również tam. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju niewielkie krzewy, które można ustawić w donicach w strategicznych miejscach na balkonie.

W przypadku sypialni sprawa wygląda nieco inaczej. Jest to pomieszczenie, które służy nam raczej wieczorami i w którym zdecydowanie częściej wypoczywamy, niż czytamy książki czy oglądamy telewizję. Nie ma zatem przeszkód, aby zastosować bardziej dosadne rozwiązania. Wieczorem, kiedy z zewnątrz nie dochodzi już światło słoneczne, możemy zakrywać okna ciężkimi, masywnymi zasłonami. Chodzi o to, aby nawet przy zapaleniu światła zapewniały one całkowitą prywatność. Rano, kiedy budzimy się ze snu i chcemy powitać słońce, rozsuwamy zasłony. Dobrze więc przemyśleć również, z czego powinna być wykonana firana. Dobrze, aby była ona lekka a zarazem wzorzysta, przyozdobiona różnymi fakturami materiału. Dzięki temu będzie ona zarówno przepuszczała słoneczne światło, jak również zapewniała nam większa prywatność.

Jeśli nie jesteśmy miłośnikami firan i zasłon, w pomieszczeniu które chcemy osłonić i nadać mu większej prywatności, możemy ustawić ozdobny parawan. Poza oczywistą funkcją maskującą, będzie on spełniał również rolę ozdoby mieszkania. Oferta na rynku jest na tyle bogata, że z łatwością będziemy mogli wybrać najbardziej odpowiadający nam wzór.

Bardzo ciekawym a zarazem subtelnym rozwiązaniem jest również zastosowanie folii okiennej. Jest półprzezroczysta, mleczna, dzięki czemu przepuszcza przez okna maksimum światła, a zarazem zwiększa poczucie prywatności.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca