Przede wszystkim ma być wygodnie i komfortowo dla mieszkańców, ale również i ekologicznie- im bliżej natury tym lepiej. Dlatego w rustykalnych wnętrzach dominuje drewno. Najlepiej takie nieprzetworzone, o naturalnej barwie. Im więcej sęków i „surowego” drewna, tym lepiej.

Dlatego też podłogi powinny być zrobione z drewnianych desek. Jest to nie tylko praktyczne, ze względu na łatwość utrzymania w czystości, ale również i bardzo ekonomiczne, bowiem drewno jest dobrym izolatorem ciepła. Drewniana podłoga optycznie powiększa pomieszczenie, dlatego też świetnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach.

Drewno wykorzystywane jest również na sufitach. Drewniane belki stropowe mogą zostać nie tylko jako element konstrukcyjny domu, ale również jako element dekoracyjny. Daje to efekt wiejskiej chatki, który tak bardzo jest pożądany w stylu rustykalnym. Warunek jest jeden. Drewno musi być surowe, niekiedy nawet odrobinę „toporne”.

Drewno to również meble. Te powinny być najlepiej ciężkie i bogato zdobione. Mile widziane są starodawne serwantki, duże komody, czy stoły na rzeźbionych nogach. Kolory mebli powinny również zostać naturalne, ewentualnie lekko pociągnięte bezbarwnym lakierem czy bejcą. Materiałami, które świetnie współgrają z drewnem są kute żelazo, ceramika i kamień. Jeśli więc nie chcemy zbytnio nadużywać drewna w pomieszczeniach, warto pomyśleć o kamiennej posadzce w kolorze piaskowca. W sypialni świetnie sprawdzi się wielkie łoże z kutego żelaza, które okryć można kolorowymi kapami czy wełnianymi kocami. Ceramiczne dodatki, takie jak choćby stare zastawy obiadowe czy wazony można wyeksponować na kredensach i serwantkach.

Rustykalne wnętrza to zdecydowanie jasne kolory. Dominują tu pastele i ciepłe odcienie drewna. Ściany powinny zostać białe, bardzo pożądany jest efekt „bielenia” ścian. Ich faktura niekoniecznie musi być idealnie gładka, zatem styl rustykalny to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcę „brudzić się” tynkowaniem i gładzeniem ścian. Jeśli jednak biel na ścianach nam nie odpowiada, można rozważyć ciepłe beże, oliwkowe zielenie, a nawet błękity. Gdzieniegdzie można zostawić efekt przetartej ściany, delikatne „niedoróbki” są bardzo efektowne w stylu rustykalnym. Dobrym rozwiązaniem na ścianach będą również deski lub kamień, jednak należy pamiętać, że to rozwiązanie jest zdecydowanie droższe.

Natura obowiązuje również w dodatkach. Bawełna, len, futra to tylko niektóre z materiałów świetnie komponujących się z drewnem i kamieniem. Mowa tu nie tylko o obrusach i serwetkach, które bardzo gustownie będą wyglądać na ciężkich stołach i ławach. Futra (idąc z duchem ekologii, te sztuczne oczywiście) ocieplą wnętrze, jeśli ozdobimy nimi kanapę lub … podłogę.

Niezbędnym dodatkiem w rustykalnych wnętrzach jest kominek. Ich rodzaj jest dowolny, od małych kominków kamiennych po duże piece kaflowe. Należy się wystrzegać jednak kominków nowoczesnych, które zdecydowanie będą się odcinać na tle starodawnych mebli i dodatków.

Co odważniejsi mogą pokusić się o folkowe motywy, które będą nawiązywać do rustykalnego stylu rodem z Podhala. Kolorowe motywy bardzo ożywią wnętrze i dodadzą energii, jeśli spokojne i ciepłe wnętrze wiejskiej chatki nas nie do końca zadowala.

Wszystkie elementy rustykalnego stylu są zdecydowanie romantyczne i bardzo kobiece. Kobiecy charakter wnętrza podkreślą na pewno świeże lub suszone kwiaty polne, postawione w centralnym punkcie wnętrza.

Katarzyna Surma, redaktor wgn.pl