Któż z nas nie marzy o domu z kominkiem? Kominek nie tylko ogrzewa nasze pomieszczenie, ale przede wszystkim nadaje bardzo ciepłego, komfortowego i przytulnego charakteru. Jednak, aby zamontować kominek w budynku wielorodzinnym należy spełnić kilka podstawowych wymogów. Związane jest to przede wszystkim z bezpieczeństwem naszym i innych mieszkańców.

Na początku należy dokładnie przeczytać i przeanalizować rozporządzenie Ministra Infrastruktury (dokładnie: rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690), dział IV, rozdział 4 "Ogrzewanie pomieszczeń" (§ 132-139)).

Prócz aspektów prawnych, istotne są też warunki techniczne. Łatwiej zamontować kominek w bloku mieszkalnym, który ma nie więcej niż cztery kondygnacje (ich wysokość nie jest już tak istotna). Jednak i mieszkańcy wielopiętrowych budynków mają szanse na kominek. Przede wszystkim, dość istotną kwestią jest, czy pomieszczenie, w którym zamierzamy zamontować kominek ma własny przewód kominowy. Jeśli nie, to trzeba taki komin wybudować, a to już ingerencja w nieruchomość wspólną, zatem potrzebna będzie zgoda wspólnoty mieszkaniowej, przyjęta w formie uchwały.

Jeśli takie zgody nie dostaniemy, możemy rozważyć zamontowanie bardzo popularnych biokominków. Jest to opcja zdecydowanie tańsza od tradycyjnego kominka, jednak należy pamiętać, że biokominek nie ociepli nam mieszkania czy dom, tak jak ten tradycyjny. Dużą zaletą biokominków jest ich duża dostępność, łatwość w montażu, a przede wszystkim brak formalności związanych z montażem, jak w przypadku montażu tradycyjnego kominka w bloku mieszkalnym. Biokominki zasilane są biopaliwem, które dostępne są na stacjach benzynowych, sklepach typu Praktiker oraz w specjalistycznych sklepach kominkowych. Ceny biokominków są zróżnicowane i wahają się od 200 zł do nawet 2000 zł i więcej.

Dużą zaletą biokominków jest z pewnością ich wpływ na zdrowie. Nie wytwarzają one dymu i sadzy, a efektem spalania jest jedynie para wodna i odrobina dwutlenku węgla (jego ilość można porównać do ilości dwutlenku węgla wydychanego przez człowieka). Biokominki pełnią rolę głównie dekoracyjną, a więc zależy nam przede wszystkim na ich dobrym designie. Warto jednak zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane są owe kominki – muszą być odporne na działanie wysokich temperatur.

Alternatywą dla biokominków w mieszkaniach są kominki elektryczne. Ich montaż jest dośc podobny do biokominków, można je dowolnie umiejscawiać. Są jednak dużo bezpieczniejsze niż biokominki ze względu na brak prawdziwego ognia. Ich działanie polega na odpowiednim podświetlaniu pary wodnej, która ma imitować prawdziwy płomień ognia. Jest to zatem świetna alternatywa dla rodzin z dziećmi. Są one również atrakcyjniejsze, ze względu na łatwość użytkowania – nie potrzeba tu specjalnego rodzaju paliwa, sterowanie kominkiem jest dość intuicyjne.

Jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na wartości dekoracyjnej kominka, warto rozważyć zakup samej obudowy. Są jednak osoby, którym szczególnie zależy na atmosferze budowanej przez „żywy” ogień. Jeśli więc nie dysponujemy własnym domem, w którym możemy zainstalować kominek z prawdziwego zdarzenia, dobrym rozwiązaniem jest biokominek. Elektryczny kominek to świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i zwierzętami – z pewnością unikniemy poparzeń. Wiadomo jednak, że ciężko zastąpić prawdziwy ogień i jego niepowtarzalny klimat. Z pewnością jednak warto spróbować.

Katarzyna Surma, redaktor wgn.pl