Piwnica kojarzyła się najczęściej ze słabo doświetlonym, ciemnym, pełnych kurzu i niepotrzebnych rzeczy pomieszczeniem. Na szczęście na przestrzeni lat dostrzeżono jej potencjał. Dzisiaj coraz częściej aranżuje się piwnice na kolejne pokoje. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w domach, w których powierzchnia jest raczej niewielka.

Co zatem możemy urządzić w piwnicy? Wszystko zależy od naszego pomysłu i potrzeb. Jeśli w domu zabrakło nam miejsca na urządzenie jakiegoś ważnego dla nas pokoju, to piwnica z powodzeniem może zostać wykorzystana, aby ten brak uzupełnić.

Osoby, które wykonują swoją pracę w domu często narzekają na brak miejsca do pracy. Wydzielenie miejsca na parterze czasami nie zdaje egzaminu, ponieważ nie jest tam wystarczająco cicho i ustronnie, wiele bodźców zewnętrznych może zakłócać spokojną pracę. Piwnica wydaje się więc być idealnym miejscem na urządzenie swojego biura. Jej powierzchnia z pewnością jest większa, niż powierzchnia największego pokoju w całym domu, dlatego z powodzeniem można zaadaptować przestrzeń na naprawdę profesjonalny i doskonale wyposażony gabinet. Rozplanowanie przestrzeni zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb, ,jednak z pewnością w piwnicy znajdzie się miejsce na biurko, szafki i regały, w których będziemy przetrzymywać dokumenty. Warto zadbać o dodatkowe źródło ogrzewania, ponieważ zimą może zaistnieć konieczność dogrzania pomieszczenia. Istotne jest również rozplanowanie gdzie umiejscowione będą źródła światła. W piwnicy warto mieć ich kilka – centralne, sufitowe oraz dodatkowe boczne lampy. Wprawdzie niektóre piwnice mają niewielkie okna, jednak i tak są to ciemne pomieszczenia. Jeśli więc mamy czuć się tam komfortowo, musi zadbać o odpowiednie doświetlenie pokoju.

W piwnicy można urządzić również plac zabaw dla dzieci. Z racji tego, że znajdowałyby się tam właściwie tylko zabawki i przedmioty służące dzieciom, byłoby to najbezpieczniejsze miejsce do zabaw. Można ustawić tam huśtawkę, wydzielić miejsce do gry w piłkę czy stworzyć suchy basen pełen miękkich, kolorowych piłeczek. Jeśli dzieci są małe i potrzebują jeszcze krótkich drzemek, można pokusić się o wydzielenie przestrzeni do odpoczynku. W tym przypadku ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia.

Kolejnym pomysłem jest stworzenie w piwnicy przestrzeni do rozrywki dla dorosłych domowników. Przyjemnie jest wrócić z pracy i zamiast przed zasiąść przed telewizorem, zagrać partię w bilarda czy rzutki. Miłośnicy gier mogą tam stworzyć swoją prywatną przestrzeń, gdzie znajdowałaby się konsola oraz kolekcja gier.

Bardzo ciekawym pomysłem jest zaaranżowanie piwnicy na prywatną winnicę. Z racji tego, że w nieogrzewanej piwnicy panuje zazwyczaj niska temperatura, można przetrzymywać tam nie tylko wina, ale i inne trunki. Można również pójść o krok naprzód, urządzając w piwnicy mini-bar. Do takiego miejsca można zapraszać gości, którzy z pewnością będą pod wielkim wrażeniem. Tym samym mamy możliwość zachowania w prywatności pozostałej części domu. Jeśli technicznie istnieje taka możliwość, można dodatkowo wydzielić w piwnicy miejsce na łazienkę, z której mogliby korzystać zarówno właściciele domu, jak również goście.

Możliwości aranżacji piwnic jest naprawdę wiele. Jak wspomnieliśmy na wstępie, istotne są indywidualne preferencje właścicieli domu. Niewątpliwie jednak powyższe przykłady pokazują, że nie warto spisywać tej przestrzeni na straty, przypisując jej rolę jedynie schowka na niepotrzebne rzeczy.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca