Mieszkania do wynajęcia to segment cieszący się niesłabnącą popularnością. Wynajęcie mieszkania stanowi doskonałe źródło dodatkowego (bądź jedynego) przychodu dla właściciela. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie wzbudzało duże zainteresowanie i szybko znalazło najemcę, powinniśmy nieco czasu poświęcić na jego urządzenie.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że gust przeciętnego najemcy znacznie zmienił się na przestrzeni lat. O ile dawniej największą wagę przywiązywano do lokalizacji i metrażu, o tyle dzisiaj najemcy mają nieco odmienne priorytety. Mieszkania do wynajęcia często nie stanowią jedynie przechodnich lokali mieszkalnych, w których najemca planuje spędzić stosunkowo niedużo czasu, traktując je jako tymczasowe. Mieszkania takie traktujemy coraz częściej jak własne licząc, że spędzimy w nich dłuższy okres czasu. Z tego też względu powinny mieć one odpowiedni charakter, przywodzący na myśl rodzinne ognisko.

Oczywistym jest, że gusta Polaków są bardzo odmienne. Urządzając mieszkanie do wynajęcia możemy jednak wybrać bezpieczny, neutralny styl, który powinien przypaść do gustu znaczącej większości potencjalnych najemców. Przede wszystkim postawmy na dużą ilość słonecznego światła – mieszkanie powinno być jasne, słoneczne, wprawiające w pozytywny nastrój.

Mieszkanie powinniśmy urządzić w taki sposób, aby jego wnętrze było estetyczne i schludne. Doskonale sprawdzą się szarości i beże, które uznawane są za bezpieczne i zazwyczaj lubiane odcienie. To, w jakiej kolorystyce urządzimy mieszkanie, zależy oczywiście od jego stylu. Jeśli meble w mieszkaniu są klasyczne, nieco ozdobne, wykonane z drewna, doskonale sprawdzą się beże. Wnętrza takie lubiane są zwłaszcza przez starszych najemców.
Młode osoby zdecydowanie częściej preferują bardzo modne obecnie szarości. Połączenie bieli, szarości oraz czerni i zestawienie jej z nowoczesnymi, minimalistycznymi meblami, z pewnością przyciągnie wielu zainteresowanych.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju meblami wyposażymy wnętrze oraz w jakiej palecie barw będzie utrzymane wnętrze mieszkania, powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby wnętrze mieszkania było harmonijne. Nie zagracajmy go zbędnymi przedmiotami, typu ozdobne figurki, zegary, dywaniki itp. Im mniej zbędnych przedmiotów, tym bardziej estetyczne wyda się wnętrze naszego mieszkania. Pamiętajmy, że najemcy mają własne rzeczy i z pewnością już na etapie oglądania mieszkania będą zastanawiali się, jak je rozlokować i czy wystarczy dla nich miejsca.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie dopasowanie ilości mebli. Najbezpieczniej jest trzymać się zasady – im mniej, tym lepiej. Im bowiem mniej mebli znajdzie się we wnętrzu naszego mieszkania, tym bardziej przestronne się ono wyda. Ważne jest oczywiście znalezienie złotego środka – mebli nie powinno być zbyt mało. Doskonałym rozwiązaniem są nowoczesne meblościanki, których forma jest dość minimalistyczna, a które równocześnie zapewniają sporą ilość miejsca na różnego rodzaju przedmioty.

Jeśli zależy nam na szybkim wynajęciu mieszkania, powinniśmy zapewnić udogodnienia, które przyciągną najemców szukających mieszkania na dłuższy okres czasu. Duży, płaski telewizor w salonie, ekonomiczna pralko-suszarka czy zmywarka w kuchni to tylko nieliczne pomysły.

Urządzając mieszkanie do wynajęcia kierujmy się zasadą dobrego smaku. Jeśli brakuje nam pomysłów, możemy zainspirować się przykładami gotowych wnętrz dostępnych w dedykowanej prasie kolorowej.
Na zakończenie pamiętajmy, że detale mają ogromne znaczenie. Na przykład zawieszenie w salonie ładnego obrazu z pewnością doda wnętrzu bardziej przyjaznego charakteru i sprawi, że najemcy szybciej poczują się jak u siebie.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca