Kamienice to budynki trwałe, które budowane były z kamienia i cegły. Budynki tego rodzaju najczęściej stawiano bezpośrednio przy głównych ulicach. Pełniły wprawdzie funkcję mieszkalną, ale niejednokrotnie znajdowały się w nich także miejsca pracy rzemieślników, magazyny czy pomieszczenia gospodarcze. Budowano je z myślą o pełnej funkcjonalności. Kamienice, które powstawały w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, a więc w rynku oraz przyległych uliczkach, nie były dostępne dla każdego. Zamieszkać mogli w nich jedynie najbardziej zamożni mieszkańcy miasta.

Na przestrzeni lat kamienice były coraz bardziej dominowane przez nowoczesne budownictwo. Polakom zależało na bardziej luksusowych warunkach, chcieli mieszkać w nowych budynkach wyposażonych w większą liczbę udogodnień, jak choćby niższe pietra (a co za tym idzie, mniejsza ilość schodów) czy winda. Z racji tego, że restaurowaniu kamienic nie poświęcano odpowiednio dużo uwagi i funduszy, budynki te marniały na terenie całej Polski z roku na rok. W pewnym momencie osiągnęły opinię mało atrakcyjnych, wręcz odpychających.

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja na rynku zaczęła się zmieniać. Miast przepełniają się i rozrastają. Z racji tego, że nie ma możliwości budowania nowych nieruchomości w centrach miast, inwestorzy zwrócili się ku zapomnianym do tej pory kamienicom. To właśnie one w chwili obecnej znajdują się w najbardziej pożądanych lokalizacjach. Nie dziwi więc fakt, że deweloperzy i prywatni inwestorzy dostrzegli w nich potencjał.

Nowoczesne budownictwo, którego na rynku nieruchomości jest coraz więcej, nie trafia też w gusta wszystkich Polaków. Wiele osób poszukuje niebanalnych wnętrz, które mogliby urządzić w oryginalny sposób i móc tym samym wyrazić siebie we wnętrzu mieszkania.

Kamienice, w stronę których zwróciły się spojrzenia, zyskały więc swoją drugą szansę. Obecnie na terenie całej Polski wiele kamienic jest odrestaurowywanych. Mieszkania w nich są wynajmowane, sprzedawane, a nawet przekształcane na prestiżowe biura. Wspaniałe, odnowione kamienice przyciągają wielu zainteresowanych, którzy doceniają ich indywidualny klimat, tak doskonale wpasowujący się w klimat nowoczesnego miasta.

Za co Polacy na powrót pokochali kamienice? Przede wszystkim największe wrażenie robi wysokość pomieszczeń. Pułap wynosi w tym przypadku ponad trzy metry wysokości, co sprawia, że mieszkanie w kamienicy wydaje się bardziej słoneczne i przestronne. Kolejną zaletą są rzecz jasna wspaniałe, wysokie okna. To właśnie one wpuszczają do wnętrza mieszkania bardzo dużo słonecznego światła, sprawiając tym samym, że wnętrze staje się cieplejsze i przyjemniejsze. Ponadto duże okna tworzą niespotykany w nowoczesnym budownictwie klimat.
Kolejną zaletą kamienic jest to, że znajdujące się w nich mieszkania są zazwyczaj w pełni rozkładowe. Możemy liczyć przede wszystkim na osobna kuchnię i jadalnię, co wiele osób uważa za atut. W nowoczesnym budownictwie kuchnie zostały praktycznie zlikwidowane i sprowadzone do aneksów kuchennych znajdujących się w salonach. Takie rozwiązanie nie każdemu odpowiada, w związku z czym pełny rozkład pomieszczeń przez wielu uznawany jest za atut. Mieszkania w kamienicach odznaczają się również dużym metrażem, dzięki czemu poza salonem, kuchnią i pokojami, często znajdowano miejsce na garderobę albo spiżarnię.

Miłośnicy kamienic mimo wszystko za największy ich atut uważają zupełnie co innego – niepowtarzalny i niespotykany już dzisiaj klimat. Kamienice są piękne, bogato wykończone na zewnątrz jak i wewnątrz. Mieszkania w kamienicach często posiadają nawet kominki, co stanowi dodatkowy plus. To piękne, oryginalne i mało dostępne nieruchomości, które doskonale odnajdują się pośród nowoczesnego budownictwa i wpasowują się idealnie w klimat miasta.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca