Mieszkania w stylu pałacowym powinny raczej nosić miano luksusowych apartamentów. Wprawiają w osłupienie każdego, kto przekroczy ich próg. Są pełne bogatych zdobień, luksusowych materiałów i niebanalnych dekoracji.

Osoby, którym zależy na tym, aby upodobnić swoje mieszkanie do luksusowego pałacu, stoją przed naprawdę niełatwym zadaniem. Styl pałacowy jest wspaniały, jednak bardzo trudno jest znaleźć w nim równowagę. Bardzo często mieszkania urządzane w tym stylu są wręcz przeładowane ozdobami i dodatkami, które zamiast upiększać mieszkanie i dodawać mu większej powagi i majestatu, wyglądają wręcz groteskowo.

W jaki sposób znaleźć równowagę? Jak nie przesadzić, lecz uzyskać wspaniały look mieszkania? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mamy nadzieję, pomogą Państwu w samodzielnej aranżacji.

Kolorystyka w stylu pałacowym to wszelkie odcienie, kojarzące się z bogactwem i luksusem. Wspaniale sprawdzą się złoto, srebro, czerwień, purpura, głębokie błękity i oczywiście czysta, klasyczna biel. Nie bójmy się łączyć tych kolorów, jednak pamiętajmy o tym, że niemal każdy z nich jest bardzo mocny i jego przesadne użycie mogłoby zdominować mieszkanie. Biel stanowi wspaniały równoważnik dla mocniejszych złoceń i innych wyrazistych kolorów. Doskonałym uzupełnieniem są również delikatne beże, które nadadzą wnętrzu mieszkania w stylu pałacowym większej przytulności.

Jeśli chodzi o materiały, jakie spotykane są w pałacowych wnętrzach, to dominuje atłas, jedwab, satyna i inne luksusowe tkaniny. Na podłogach dominuje marmur i granit. Ponadto, aby nadać wnętrzu bardziej ponadczasowego stylu, możemy pokusić się o skórzane meble.

Meble w stylu pałacowym powinny być ciężkie, bogato zdobione. Najlepiej sprawdzą się na przykład masywne krzesła z materiałowym obiciem i bogato zdobionymi podłokietnikami. Jeśli chodzi o stół, to nasze mieszkanie możemy wyposażyć w ciężką, masywną ławę opartą na jednej, centralnej, zdobionej nodze.
Jeżeli mamy taką możliwość, możemy pokusić się o wstawienie do mieszkania kominka, który nada mu większego stylu.

Bardzo ważną rolę jeśli chodzi o mieszkania w stylu pałacowym, odgrywają dodatki. Powinny być przede wszystkim eleganckie, nawiązujące do przeszłości, klasyczne. Możemy zdecydować się na złocone ramy luster czy obrazy nawiązujące do stylu. Rzeźby powinny przedstawiać jakąś postać, człowieka lub zwierzę. Tego typu dodatek sprawi, że nasze luksusowe mieszkanie zyska jeszcze większego szyku. Podczas wykańczania mieszkania zwracajmy uwagę na wszelkie szczegóły, nawet takie jak klamki do drzwi czy baterie do zlewu. Również one powinny nawiązywać do stylu pałacowego, najlepiej więc, gdyby były złocone i ozdobne.
Duża liczba eleganckich dodatków z cała pewnością sprawi, że nasze zwyczajne mieszkanie przemieni się w pałacowy apartament. Pamiętajmy jednak o wcześniej wspomnianym umiarze. W stylu pałacowym łatwo można przesadzić z dodatkami, w efekcie czego nasze mieszkanie wyda się zaśmiecone, a nie luksusowe.

Na zakończenie należy dodać, że styl pałacowy nie nadaje się do każdego mieszkania. Nie sprawdzi się on raczej na małych przestrzeniach, na przykład w kawalerce czy małym, nierozkładowym mieszkaniu dwupokojowym. Bardzo trudno będzie tam bowiem zachować harmonię. Styl ten jest natomiast doskonały do dużych, przestronnych mieszkań, na przykład w kamienicach, w których wysokie sufity sprawią, że pałacowy apartament wyda się jeszcze bardziej dostojny i klimatyczny.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca