Apartamenty w górach często wyglądają zupełnie inaczej niż te usytuowane w dużych miastach. Odróżniają się dużym poczuciem ciepła i rodzinności. Ponadto ich wygląd związany jest mocno z otaczającą naturą. Nie spotkamy w nich marmurowych podłóg ani szklanych ścian. Możemy się za to spodziewać klimatycznego wnętrza bogato wypełnionego drewnem.

Apartamenty w stylu góralskim są skromne, a przy tym niezwykle harmonijne i estetyczne. Spędzanie w nich czasu to prawdziwa przyjemność i niespotykany relaks. Przywodzą na myśl górskie otoczenie, wspaniałe lasy i klimat, który corocznie przyciąga w góry coraz większą liczbę turystów spragnionych obcowania z naturą.

Czego możemy się spodziewać wchodząc do góralskiego apartamentu? Oczywiście naszą uwagę z pewnością w pierwszej kolejności przykuje drewno, które zdaje się dominować w tego typu mieszkaniach. Podłogi wykonane są najczęściej z dobrej jakości jasnego drewna, jak buk czy dąb. To właśnie odpowiednio dobrany rodzaj drewna sprawia, że luksusowe mieszkanie nabiera ciepłego, a zarazem niezwykle przestrzennego charakteru.

Z drewna wykonane są nie tylko podłogi, ale często również elementy ścian, lub nawet całe ściany. Co może zaskakiwać, tak szerokie zastosowanie drewna w pomieszczeniu wcale nie przytłacza całego mieszkania. Wręcz przeciwnie – tak naturalny materiał jakim jest drewno sprawia, że apartament góralski zyskuje wrażenie dużej przestrzeni i lekkości. Ponadto na ścianach dominuje zazwyczaj biel, która nadaje całości wrażenia jeszcze większej lekkości. Jeśli właściciel apartamentu rezygnuje z drewna na ścianach, często ozdabia je kamieniem. Całość tworzy naprawdę spójną kompozycję i przywodzi na myśl górskie otoczenie.

Z drewna wykonane są również meble o prostym charakterze, bez zbędnych ozdób. Aby przełamać nieco naturalną całość, można wzbogacić apartament o bardziej luksusowe, pojedyncze meble, jak na przykład czarna, skórzana sofa, która doskonale wkomponuje się w całość i nie zaburzy klimatu mieszkania.

W tych najbardziej luksusowych, góralskich apartamentach nie może zabraknąć ważnego akcentu – kominka. To właśnie on sprawia, że luksusowe mieszkanie zyskuje jeszcze bardziej przytulnego charakteru i skłania do spędzania w jego wnętrzu chłodnych, zimowych wieczorów.

Materiały używane do wystroju apartamentów w góralskim stylu to zazwyczaj naturalne tkaniny o spokojnej, stonowanej kolorystyce, nawiązującej do natury. We wnętrzach obecne są beże, żółcie, brązy, szarości, delikatne zielenie i biele.

Jeśli chodzi o dodatki, to apartamenty często ozdabiane są folklorystycznymi ozdobami. Kolorowe wzory wspaniale komponują się z naturalnym drewnem. Z powodzeniem mogą być stosowane jako abażury lamp, zasłony, małe dywaniki czy ozdobne poduszki.

Apartamenty w góralskim stylu różnią się od innych. Są niepowtarzalne, naturalne i przyjazne. Pomimo, iż wnętrze luksusowego mieszkania wydaje się na pozór niezwykle proste, w rzeczywistości może spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających lokatorów. Nie tylko cieszą oko i nawiązują do ludowego stylu, ale również sprzyjają relaksowi i pozwalają oderwać się od codzienności. Apartament w góralskim stylu to wspaniała odskocznia zwłaszcza dla osób, które zamieszkują w dużych miastach i na co dzień przywykły do zupełnie innego, zdecydowanie bardziej miejskiego wystroju, zazwyczaj pozbawionego tego rodzaju naturalności i bliskości natury, zamkniętych we wnętrzu mieszkania.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca