Styl skandynawski cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest lekki, uniwersalny, bardzo przyjemny dla oka. Mieszkania i domy urządzane w stylu skandynawskim wyróżniają się użyciem dużej ilości naturalnych materiałów oraz prostotą. Ponadto wnętrza nieruchomości są bardzo jasne, co dodaje im znacznie więcej przestronności.

Chcąc urządzić nasze mieszkanie albo dom w stylu skandynawskim, powinniśmy kierować się kilkoma bardzo prostymi zasadami. Pamiętajmy oczywiście, że – jak w przypadku urządzaniu mieszkania czy domu w jakimkolwiek innym stylu – na uwadze powinniśmy mieć umiar. Wnętrza powinny być wyważone, nie przeładowane ani nie zbyt skromne. Jak osiągnąć wyżej wspomniany efekt? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mamy nadzieję, że pomogą Państwu w samodzielnej aranżacji swoich mieszkań i domów.

Najważniejszą i jedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu skandynawskiego jest utrzymanie we wnętrzach nieruchomości jasnej, słonecznej kolorystyki. Najbardziej popularna jest biel, która nadaje wnętrzom czystości, świeżości i większej przestrzeni. Urządzając dom albo mieszkanie w stylu skandynawskim, z powodzeniem możemy pokryć bielą ściany. Nie tylko ściany, ale również podłogi utrzymane są często w jasnej kolorystyce. Najczęściej jest to bielone drewno, lub takie, które jest naturalnie jasne, na przykład buk,  klon kanadyjski, jawor, brzoza, jesion czy grab. Nie bójmy się, że wnętrza staną się płaskie, jednowymiarowe. To dzięki niebanalnym, oryginalnym dodatkom, jakie cechują styl skandynawski, wnętrze każdego mieszkania czy domu nabierze indywidualnego charakteru.

Dobierając meble do wnętrza naszego mieszkania albo domu, z powodzeniem możemy wybrać również te jasne. Z jasnymi ścianami i podłogami wspaniale komponują się również meble malowane na biało. Powinny być one przy tym proste, o lekkiej, nieskomplikowanej konstrukcji. Bardzo ważne jest to, aby nie przytłaczały one wnętrza.

Kolorystyka stylu skandynawskiego to kolory natury, czyli delikatne brązy, beże, żółcie, zielenie. Mogą przecinać je zielone, czerwone lub błękitne akcenty. W stylu tym obecne są takie wspomniane wyżej biele oraz różne odcienie szarości.

Fundamentalne znaczenie w stylu skandynawskim mają silne, wyraziste akcenty. Z racji tego, że cały styl składa się z jasnej, stonowanej palety barw, wnętrze mieszkania czy domu należy wyposażyć w kolorystycznie wyraziste akcenty. Mogą to być kolorowe poduszki, obrusy, rzeźby czy nawet donice na kwiaty. Wspaniałym przełamaniem delikatności i naturalności tego stylu może być nowoczesna lampa na przykład w kolorze granatu lub czerwieni.

Co również niezmiernie istotne, wnętrze mieszkania albo domu urządzonego w stylu skandynawskim, nie może być przeładowane dodatkami. Z racji tego, że styl ten charakteryzuje funkcjonalność, należy kłaść nacisk na ograniczanie zbędnych przedmiotów i możliwie najłatwiejszy dostęp do wszystkim przedmiotów potrzebnych na co dzień.

Mieszkania i domy urządzane w stylu skandynawskim to przede wszystkim prostota i elegancja. To doskonałe połączenie formy estetycznej i równoważne połączenie jej ze stroną funkcjonalną. Mieszkania i domy w stylu skandynawskim z pewnością stanowią doskonałe miejsce do życia zarówno dla singli, którym zależy na nowoczesnym i ponadczasowym designie, jak również wielodzietnych rodzin, dla których to kwestia funkcjonalności ma znacznie większe znaczenie.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca