Powierzchnie biurowe zasługują na to, by wzbudzać pozytywne emocje zarówno w pracownikach, jak i klientach. Oczywiście biura powinny być urządzane w spójny sposób z rodzajem działalności, jaką wykonujemy. Do wielu biur pasuje z pewnością styl art deco, który jest niezwykle ponadczasowy. Ponadto biura urządzane w tym stylu wyróżniają się niezwykłą elegancją i wyrafinowaniem, co z pewnością odpowiada wielu właścicielom powierzchni biurowych.

Nazwa art deco pochodzi z połączenia dwóch francuskich słów: „art.”, czyli „sztuka”, a także „décoratif”, co oznacza „dekoracyjny”. Już samo przetłumaczenie tych dwóch słów doskonale wyraża, jak prezentuje się ten styl. Art deco łączy w sobie elegancką klasykę, a zarazem swoim designem wybiega w przyszłość, dzięki czemu jest doskonały, jeśli zależy nam na urządzeniu ponadczasowego biura, łączącego klasykę ze szczyptą nowoczesności.

Jeśli zatem chcemy urządzić swoje biuro w stylu art deco, powinniśmy kierować się kilkoma wskazówkami, dzięki którym z pewnością uda nam się osiągnąć zamierzony efekt.

Przede wszystkim podczas urządzania biura powinniśmy brać pod uwagę meble, którym ów biuro wyposażymy. Często to właśnie one są pierwszą rzeczą, na jaką klienci zwracają uwagę. Meble do biura w stylu art deco powinny być proste i geometryczne. Niemniej jednak mogą one zawierać oryginalne i bardziej nowoczesne elementy ozdobne, jak na przykład wygięte podłokietniki foteli. Aby nadać tym meblom nieco więcej finezji, można wypolerować je na wysoki połysk. Bardzo istotna jest jakość drewna, z którego będą wykonane meble do naszego biura. Powinno być ono najwyższej jakości, dzięki czemu wnętrze biura wyda się bardziej luksusowe. Co więcej, meble w stylu art deco powinny sprawiać wrażenie nie tylko prostych, ale również dość masywnych. Ciężkie komody, duże i szerokie szafki a także solidne biurka to podstawa. Wspaniałym uzupełnieniem będzie również masywny fotel, obity klasycznym materiałem. Wspaniale sprawdzają się te z dodatkiem złotych elementów, gdyż nadają wnętrzu biura większej klasy.

Jeśli chodzi o podłogę do biura, to dywany raczej nie cieszyły się w tym stylu wybitną popularnością. O wiele bardziej charakterystyczna dla stylu art deco jest podłoga z czarnych i białych, kwadratowych kafli. Powinny zostać one ułożone w szachownicę – w ten sposób wprowadzimy do naszego biura prawdziwy charakter stylu art deco.

Kolorystyka do wnętrza naszego biura również powinna zostać dobrana w duchu art deco. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu jest oczywiście połączenie kontrastów czerni i bieli. Często we wnętrzach takich spotykane są jednak również odcienie szarości, delikatne i subtelne beże oraz ecru.

Aby dodać wnętrzu biura prawdziwego charakteru, warto wzbogacić jego wnętrze o dodatki w bardziej jaskrawych i stanowczych kolorach, na przykład czerwieniach czy żółciach. Niezwykle popularne są także złoto i srebro. W przypadku biura dodatkami tego typu mogą być ozdobne statuetki, lampy stojące oraz biurkowe. Wspaniale będzie prezentował się na przykład duży, ozdobny, stojący na wysokiej nodze globus. To doskonały przykład ozdoby do biura podróży, który zachowa ducha działalności firmy, a równocześnie nada wnętrzu biura prawdziwego wyglądu stylu art deco.

Styl art deco jest bardzo symetryczny, harmonijny, uporządkowany. Właśnie dlatego wspaniale nadaje się do urządzenia wnętrza biura, zarówno biura podróży, nieruchomości czy biura księgowego. To bardzo uniwersalny styl, który jednak nie jest nudny. Prawidłowo dobrane dodatki i meble sprawią, że wnętrze biura będzie prezentować się wspaniale i zyska indywidualny charakter.
 

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca