Pierwsze skrzypce

Najważniejszym i centralnym punktem każdej sypialni jest łóżko. Na rynku mamy nieograniczony wybór: od łóżek z metalowymi i drewnianymi ramami, przez łóżka tapicerowane, po łóżka „do it yourself”. Warto nieco dłużej zastanowić się nad wyborem naszego miejsca do spania. Przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na wygodę i komfort naszego snu. Decydując się na łóżko ze stelażem i ramą musimy osobno dokupić materac. I tu sprawa jest prosta, wybieramy stopień twardości materaca, wypełnienie i...możemy spać spokojnie. Takiego wyboru nie mamy już w przypadku łóżek tapicerowanych, które zwykle są rozkładane z wersalki lub, jak w przypadku większości sof i narożników, wysuwane. Tutaj już niestety nie mamy takiego pola manewru, jeśli chodzi o wybór twardości czy wypełnienia. Dużym plusem tego typu mebli jest ich funkcjonalność, za dnia pełnią rolę kanapy i zamieniają sypialnię w pokój dzienny, by wieczorem, po rozłożeniu znowu przywrócić sypialniany nastrój. Tego rodzaju meble zajmują też zazwyczaj mniej miejsca, niż łóżka sensu stricto, z ramą i stelażem, których złożyć się nie da. Idąc dalej za współczesną modą możemy nasze łóżko wykonać sami, chociażby z modnych ostatnio europalet. Wychodzi tanio i ekologicznie. W tym przypadku również musimy dokupić materac, jednak sprawa jest prosta i przyjemna, wybieramy to, co nam odpowiada.

Romantyczna dusza czy nowoczesny duch?

Niemniej ważną kwestią jest również design łóżka, który przecież gra pierwsze skrzypce w naszym wnętrzu. W tym wypadku również ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Możemy postawić na łóżko w romantycznym stylu retro, czyli rama z kutego żelaza (dla odważniejszych, wersja z baldachimem), bądź też dać porwać się nowoczesnemu trendowi i kupić duże łóżko, którego wysokie, materiałowe wezgłowie stanowi zwykle dużą ozdobę ściany (co jest ostatnio hitem wśród architektów wnętrz). Jeśli nie mamy gotowego pomysłu, mieszkanie utrzymane w jednakowym stylu jest najlepszym rozwiązaniem. Nie mieszajmy rustykalnego salonu ze skandynawską sypialnią, eklektyzm nie zawsze jest porządany, zwłaszcza, jeśli nie przyświeca nam konkretna wizja.

Wykończ...

Istotne jest również wykończenie łóżka i mebli. Meble wykończone na wysoki połysk to propozycja na miłośników sterylnej czystości i chłodnej elegancji. Wspominamy tutaj o czystości, ponieważ, mimo całego piękna i elegancji, jakie dają połyskujące meble, musimy być świadomi, że takie wykończenia mogą nas...wykończyć. Mowa oczywiście o utrzymaniu czystości, bowiem błyszczące powierzchnie bardzo uwydatniają kurz czy odciski palców. Nie sposób jednak odmówić elegancji błyszczącym meblom, świetnie współgrają z monochromatycznymi kolorami, takimi jak szarość, biel czy czerń. Jest to również dobry wybór do małych sypialni – odbijające światło meble optycznie powiększają pomieszczenie.

Z kolei matowe wykończenie mebli sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej domowe i przytulne, a jednocześnie jest praktyczne. Choć już zdecydowanie mniej eleganckie. Matowe wykończenia mebli świetnie komponują się z jasnymi kolorami, takimi jak biel, beż, czy odcienie różu. Co nie oznacza, że nie możemy wykorzystać również innych kolorów, także ciemnych. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do kwestii naszego gustu oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Urządzaj z głową

Urządzanie pierwszego mieszkania to z pewnością wyzwanie dla niejednego. Sypialnia to najintymniejsze pomieszczenie w naszym domu, warto więc zadbać o odpowiedni nastrój i klimat. Jasne wnętrza sprawią, że poranne wstawanie będzie przyjemniejsze nawet w deszczowy dzień, z kolei ciemne barwy, które nie rażą swoją ostrością, nadadzą aury tajemniczości i pozwolą wypocząć wieczorami, po długim i męczącym dniu.

Katarzyna Surma, redaktor wgn.pl