Domy z poddaszem mają tę zaletę, że stwarzają możliwość powiększenia przestrzeni życiowej. Jeśli chcemy urządzić coś na poddaszu, musimy pamiętać o tym, aby było ono użytkowe.

Nawet spore powierzchniowo domy mają ograniczoną przestrzeń. Kilka pokoi, garderoba, kuchnia, salon, jadalnia… często okazuje się, że brakuje miejsca choćby na przykład na uprawianie hobby. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi poddasze, które często właściciele nieruchomości marnują. Dom to dla nich przestrzeń, na której żyją na co dzień. O poddaszu często nie myślą w sposób użytkowy, lecz traktują je jako miejsce do przechowywania zbędnych na co dzień rzeczy. Tymczasem może być to naprawdę wspaniała przestrzeń życiowa.

Jeśli zatem posiadacie dom z poddaszem, poniżej prezentujemy kilka pomysłów na jego aranżację.

Domy często mają 3-4 pokoje, jednak czasami okazuje się, że to zbyt mało. Brakuje bowiem miejsca dla gości. Doskonałym rozwiązaniem jest urządzenie pokoi gościnnych na poddaszu. W zależności od jego powierzchni, możemy zdecydować się albo na wydzielenie osobnych pokoi, albo na stworzenie niewielkiego mieszkania, w którym znajdowałaby się sypialnia, salon, a jeśli pozwolą na to finanse oraz przestrzeń, kuchnia lub aneks kuchenny. Takie mieszkanie na poddaszu w domu to również doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy np. dzieci podrosną i będą potrzebowały większej przestrzeni życiowej, która zapewni im większą samodzielność.

Poddasze może również stanowić wspaniałe miejsce do uprawiania hobby. Dom często wypełniony jest ludźmi, każde pomieszczenie jest wykorzystane i zaadaptowane, ale o poddaszu często się zapomina. Dzięki temu, że znajduje się ono najwyżej, zapewni większe poczucie prywatności. W zależności od tego, co uwielbiamy robić, możemy urządzić na poddaszu niemal wszystko. Doskonale będzie się ono nadawało na przykład na siłownię. Wszystkie potrzebne sprzęty można bowiem swobodnie rozmieścić na całej powierzchni poddasza. Jeśli z kolei jesteśmy miłośnikami dobrej książki i mamy ich bardzo pokaźną kolekcję, poddasze może służyć jako biblioteczka. Większą część poddasza można poświęcić na przechowywanie książek, na przykład na wysokich regałach czy designerskich półkach. Warto również zostawić nieco miejsca na czytelnię. Wystarczy wygodny fotel, dobra lampka i niewielki stolik, aby móc zasiąść wygodnie z książką i odciąć się od reszty domowników.

Osoby posiadające dom z poddaszem coraz częściej rezygnują z telewizorów w pokojach. Najczęściej decydują się na jeden telewizor, znajdujący się w salonie. Takie rozwiązanie sprzyja budowaniu więzi i spędzaniu wspólnie czasu, ponieważ domownicy nie mają możliwości zamknięcia się w swoich pokojach, by osobno obejrzeć np. jakiś serial. Czasami jednak mają ochotę by zasiąść wspólnie przed telewizorem i obejrzeć dobry film. Często okazuje się, że powierzchnia salonu jest na to zbyt mała i domownikom jest zwyczajnie niewygodnie. Z pomocą przychodzi poddasze, na którego powierzchni można urządzić kino domowe. Wystarczy zamontować rzutnik lub wyposażyć poddasze w duży telewizor. Aby domownicy czuli się komfortowo, warto zainwestować w dużą, wygodną sofę, najlepiej narożnikową, a także niski stół, na którym będą mogli rozłożyć napoje oraz przekąski. Na poddaszu znajduje się zazwyczaj mało okien, często wręcz jest to tylko świetlik, a taki półmrok sprzyja kinowemu klimatowi.

Jak widać, sposobów na aranżację poddasza jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od tego, czego nie posiada dom, a na czym zależałoby właścicielom.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca