Apartamenty to przestronne, luksusowe mieszkania, oferujące dużą przestrzeń życiową. To zazwyczaj 4-5 pokojowe mieszkania wykończone z najwyższą starannością, przy użyciu materiałów najwyższej klasy. Są nietuzinkowe, zniewalające swym pięknem. Co jednak najważniejsze – gwarantują swoim mieszkańcom pełen komfort.

Deweloperzy, których specjalnością są apartamenty, stale podążają za zmieniającymi się potrzebami swoich klientów, a więc kupujących. Dawniej modne były bogato ozdobione, ekskluzywne mieszkania, później ceniono te znajdujące się w strategicznych lokalizacjach, na przykład nowoczesnych centrach handlowych z częściami mieszkalnymi. Co w chwili obecnej cieszy się największą popularnością w dużych miastach?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o kamienicach, ponieważ to one zdają się święcić obecnie triumfy. Wysokie i przestronne mieszkania, dające nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych, zlokalizowane są najczęściej w najbardziej pożądanych dzielnicach a także w ścisłym centrum. Wartość tego typu nieruchomości jest o tyle duża, że ich oferta jest ograniczona. O ile w dzielnicach zlokalizowanych nieco dalej od centrum stale powstają wspaniałe, nowoczesne osiedla, o tyle centrum nie daje już niemal żadnych możliwości na budownictwo mieszkalne. Z tego właśnie względu kamienice są odrestaurowywane i zyskują niebywały prestiż. Ich wnętrza, w przeciwieństwie do standardowo budowanych obecnie mieszkań, są wysokie i bardzo przestronne. Niespotykane już dzisiaj wysokie okna i drzwi balkonowe sprawiają, że apartament zyskuje znacznie więcej światła. Pomimo całkowitego odnowienia mieszkania i przekształcenia go w luksusowy apartament, kamienica to nieruchomość, która zawsze zachowa swój wspaniały, nieco tajemniczy i ponadczasowy klimat. Właśnie dlatego takie apartamenty są w chwili obecnej bardzo poszukiwane.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się w dużych miastach także lofty. W zapomnianych do niedawna fabrykach powstają wspaniałe, nowoczesne, tętniące życiem apartamenty , urządzone z dbałością o każdy szczegół. To idealne mieszkania dla osób, które lubią nieco surowszy styl i cenią sobie historię budynku. Deweloperzy specjalnie zachowują oryginale elementy konstrukcyjne, na przykład eksponując surowe, ceglane ściany. Także w tym przypadku budynki posiadają najczęściej duże okna, często o niebanalnych kształtach (na przykład rozety), które sprawiają, że apartamenty tego typu są coraz częściej poszukiwane. Lofty to doskonałe miejsce do życia dla osób, które lubią niebanalny styl, często odwzorowujący ich prywatne życie.

Równie popularne stają się apartamenty urządzane na pozór w domach jednorodzinnych. Najczęściej są to podzielone domy, których parter oraz piętro stanowią osobne apartamenty mieszkalne. Takie rozwiązanie jest chyba najczęściej poszukiwane przez kupujących, którym zależy nie tylko na luksusowych warunkach mieszkalnych, ale także ciszy i spokoju. Nadmienić należy, że apartamenty tego typu najczęściej powstają na obrzeżach miast, raczej daleko od centrum. Poza luksusowym, bardzo przestronnym mieszkaniem, właściciele często zyskują wspaniały taras lub ogród. Takie rozwiązanie jest więc idealne dla osób, które cenią sobie prywatność, spokój i harmonię z otoczeniem. Ekskluzywne mieszkania tego typu to także doskonałe miejsce do życia dla rodzin, gdyż ich przestrzeń jest na tyle duża, że umożliwia swobodne funkcjonowanie i zapewni prywatność każdemu z mieszkańców.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca