Domy z kominkami przywodzą na myśl same pozytywne skojarzenia. Wygląd kominków zmieniał się na przestrzeni lat. Dawniej masywne, pełniące czysto użyteczną funkcję, obecnie nowoczesne i estetyczne. Jakie z pewnością są domy, które zostały wyposażone w kominek? Są przytulne, gościnne i bardzo rodzinne. W nowoczesnym designie potrafią być wytworne, nowoczesne i pełnią często funkcję ozdobną. Z całym przekonaniem stanowią wspaniałą wartość dodaną dla każdej nieruchomości.

Przy urządzaniu domu należy pamiętać o tym, że kominek powinien stanowić jego uzupełnienie, wpasowywać się w styl. Jeśli do nowoczesnego wnętrza wstawimy kominek w bardzo staroświeckim stylu, równowaga całości może zostać zachwiana. Innym przykładem jest sytuacja, kiedy nasz dom urządzony jest w skromnym, minimalistycznym stylu, a jego właściciel postanowi wstawić do niego masywny, bogato zdobiony kominek. W takiej sytuacji dom będzie wyglądał niespójnie a pomieszczenia będą sprawiały wrażenie, że właściciel nieruchomości kompletnie nie miał koncepcji na urządzenie wnętrz.
 Jeśli urządzamy dom z kominkiem powinniśmy przemyśleć również, na jakim efekcie końcowym najbardziej nam zależy. Czy najistotniejsze jest to, aby kominek zapewniał ciepło w okresie zimowym, odciążając tym samym domowy budżet z kosztów ogrzewania? Czy może znacznie istotniejsze jest dla nas to, żeby był on reprezentacyjny?

W tym celu będziemy musieli podjąć decyzję, w jaki rodzaj kominka zostanie wyposażony nasz dom.
Do wyboru mamy kominki z paleniskiem otwartym, kasety kominkowe oraz wkłady kominkowe.

Jeśli nasz dom jest elegancki i zależy nam na tym, aby kominek stanowił bardziej funkcję ozdobną i reprezentacyjną, możemy z powodzeniem zdecydować się na kominek z otwartym paleniskiem. Oczywiście kominki takie są w pełni funkcjonalne i stanowią doskonałe źródło ciepła, jednak nie stosuje się ich raczej w sytuacji, kiedy mają stanowić główne źródło ogrzewania.  Kominki tego typu mają bowiem niską efektywność cieplną. Oczywistą zaletą takich kominków jest to, że wyposażone w nie domy zyskują bardziej efektywnego wyglądu.

Kasety kominkowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą, aby ich dom wyposażony był w elegancki, ozdobny kominek. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskają ponadto większą efektywność cieplną. Kasety kominkowe wstawia się do komory spalania.

Kominki z wkładem kominkowym mają tę zaletę, że mogą pracować w powietrznym systemie ogrzewania a także współpracować z wodną instalacją centralnego ogrzewania.

Oczywiście osoby posiadające domy muszą brać pod uwagę fakt, że kominki wymagają poświęcenia dość sporej przestrzeni. Jeśli jednak nią nie dysponujemy, możemy zdecydować się na alternatywne rozwiązanie. Domy z małym metrażem uniemożliwiają często poświęcenie miejsca na kominek, ale jeśli nie chcemy z niego rezygnować, możemy wyposażyć nasz dom w biokominek. Mają one niewielkie gabaryty i nie wymagają podłączenia do komina. Można ustawić je przy ścianie, lub powiesić jak obraz. Wszystko zależy od naszej indywidualne koncepcji.
To doskonałe rozwiązanie nie tylko do domów o małej powierzchni. Biokominki doskonale sprawdzą się także w mieszkaniach, apartamentach a nawet biurach. Wszystko dzięki temu, że nie potrzebują pionu kominowego. Nie stanowią oczywiście źródła ciepła, jednak są bardzo reprezentacyjne. Biokominki są także bardzo wygodne w użyciu, stąd na rozwiązanie takie decydują się nawet właściciele nieruchomości, w których stoją już tradycyjne kominki. W takich przypadkach często stanowią one dodatkową ozdobę, na przykład w pokoju gościnnym.

Bez względu na wybór rodzaju kominka, z cała pewnością będzie on stanowił wspaniałe uzupełnienie dla pomieszczenia i sprawi, że dom będzie się wydawał znacznie bardziej przytulny.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca