Bambus to wieloletnia roślina, której z czasem zielonkawe łodygi zamieniają się w ciemniejsze, zbliżone teksturą do drewna. Roślina ta występuje w tropikalnej części Azji i wyróżnić można w sumie jej 130 gatunków. To właśnie między innymi dzięki tej różnorodności bambus zyskał szerokie zastosowanie, w tym w świecie nieruchomości i designu. Z bambusu wytwarzane są obecnie parkiety podłogowe, meble, ozdoby dekoracyjne itp.

Bambus jest niezwykle lekki a zarazem wytrzymały. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w każdym mieszkaniu miłośnika natury.

W jaki sposób możemy przenieść bambus do wnętrza naszego mieszkania tak, aby współgrał on z całością oraz naszym indywidualnym stylem?
Jeśli jesteśmy miłośnikami bardziej naturalistycznych i prostych wnętrz, to bambus możemy zastosować praktycznie wszędzie. Mogą być z niego wykonane meble do naszego mieszkania. Sprawdzi się również doskonale na podłodze, służąc jako parkiet. Łodygi bambusa możemy ponadto zamocować sąsiadująco na ścianie. Tym sposobem zyskamy niepowtarzalny efekt – niezwykle naturalną, bambusową ścianę. Z cała pewnością sama w sobie będzie już ona stanowiła ozdobę dla naszego mieszkania.

Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami bardziej nowoczesnego i minimalistycznego stylu, a równocześnie chcielibyśmy, aby we wnętrzu naszego mieszkania znalazł się bambusowy akcent, również jest na to sposób. Możemy wprowadzić go jako delikatne akcenty do wnętrza naszego mieszkania. Doskonale sprawdzą się przezroczyste, wąskie i długie flakoniki, w których umieścimy młode, jeszcze zielone bambusy. Jeśli natomiast podoba nam się wygląd tej rośliny, ale jej samej nie chcemy mieć we wnętrzu mieszkania, możemy zdecydować się na inne rozwiązanie. Fantastycznie sprawdzają się dla przykładu kafle (na przykład kuchenne) z grafiką bambusowych liści i łodyg.

Jeśli chodzi o kolorystykę mieszkania, to w bambusowych wnętrzach powinniśmy zestawiać ze sobą kolory natury. Soczysta zieleń młodego bambusa z pewnością będzie doskonale współgrała z ziemistym kolorem bambusowej łodygi. W bambusowych pomieszczeniach doskonale sprawdza się również połączenie kolorów takich jak biel, czerń oraz wszelkie odcienie brązów – od delikatnych beży, po ciemne i intensywne, głębokie czekoladowe kolory.

Jeśli chodzi o meble, to możemy wyposażyć nasze mieszkanie w te wykonane z bambusu. Innym rozwiązaniem, doskonale pasującym oczywiście także do wspomnianych przed chwilą bambusowych mebli, będzie wyposażenie mieszkania w naturalne, drewniane meble i przyozdobienie ich bambusowymi akcentami. Mogą to być na przykład duże, zielone poduszki ułożone na sofie.

Jak we wnętrzu każdego mieszkania, również w przypadku bambusowych mieszkań istotną rolę odgrywają dodatki. To one stanowią silny akcent, nadający wnętrzu mieszkania charakteru. Postawmy więc na dodatki kojarzące się z naturą, takie jak donice do kwiatów, dywany, rzeźby itp.

Pamiętajmy również o tym, że bambus jest rośliną pochodzącą z Azji. Nie musimy zatem ograniczać się do bambusowych akcentów. Jeśli połączymy je z typowo azjatyckimi klimatami, jak na przykład kadzidłami, azjatyckimi literami na ścianach, rzeźbami bożków itp., zyskamy naprawdę klimatyczne i niepowtarzalne wnętrze mieszkania.

Przede wszystkim, najważniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy poszczególnymi stylami, odpowiednie stonowanie kolorystyki i staranne dobranie dodatków do mieszkania. Dzięki tym prostym zabiegom nasze mieszkanie wyda się bliższe naturze i zyska nieco azjatyckiego charakteru.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN polec