Wbrew pozorom urządzenie mieszkania w stylu japońskim nie jest wcale najłatwiejsze. To bardzo naturalny i minimalistyczny styl, którego ważną kwestią jest harmonia. W mieszkaniach urządzonych w tym stylu ciężko dopatrzyć się osobistych rzeczy, jak na przykład zdjęcia, pamiątki z wakacji, ozdobne obrazy nie mające większego znaczenia dla właścicieli itp. Jeśli coś jest zbędne, to po prostu nie jest eksponowane. Wnętrze mieszkania ma być stonowane, o nieco hotelowym charakterze. Styl ten jest wprost stworzony dla osób, które kochają Japonię, a także dla tych, które cenią sobie prywatność i nie lubią, kiedy ich mieszkanie zdradza o nich zbyt wiele informacji.

Jeśli więc chcemy, aby nasze mieszkanie nabrało japońskiego charakteru, kierujmy się kilkoma podstawowymi zasadami.

Jeśli chodzi o meble, to mieszkania w stylu japońskim charakteryzują się małą ich ilością. Meble, jeśli już są, powinny być proste i niskie. Najczęściej posiłki spożywane są nie na krzesłach, a miękkich i wygodnych poduchach ułożonych wokół niskiego stołu na podłodze. Jest to oczywiście skrajna wersja. Wszelkie wysokie szafy powinny zostać zastąpione niskimi kredensami i regałami.

Niezwykle istotną rolę w tego typu mieszkaniach odgrywa światło. Im więcej tego naturalnego, z zewnątrz, tym lepiej dla mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem będą duże okna, stanowiące ścianę mieszkania. O takim rozwiązaniu możemy oczywiście mówić raczej w przypadku, kiedy jesteśmy na etapie poszukiwania mieszkania do zakupu. W Polsce tego typu rozwiązanie jest bowiem coraz popularniejsze. Niemniej jednak, jeśli nasze mieszkanie na zwykłe, standardowe okna, powinniśmy zadbać o to, aby dostarczały one jak najwięcej światła. Powinniśmy więc zrezygnować z ciężkich zasłon, ozdobnych firan itp. Aby mieszkanie mimo wszystko zapewniało nam prywatność, w oknach możemy zamontować jasne, kremowe lub białe roletki. Nie muszą być one wykonane z materiału, mogą to być delikatne i bardzo subtelne papierowe rolety, które będą przepuszczać do wnętrza mieszkania dużą ilość światła słonecznego, a zarazem zagwarantują nam prywatność.

Zapewnienie światła z zewnątrz jest o tyle istotne, że odwiedzając mieszkania urządzone w stylu japońskim, rzadko natrafimy na żyrandol. Stosowane jest raczej punktowe oświetlenie boczne. Zapewnia ono nie tylko potrzebne po zachodzie słońca światło, ale również nada wnętrzu mieszkania swoistego, nieco tajemniczego i przytulnego charakteru.

Materiałami, których powinniśmy używać podczas urządzania naszego mieszkania, powinny być bambus, drewno i papier. To właśnie one, według stylu japońskiego, najbardziej harmonizują z naturą.

Kolorami dominującymi w mieszkaniach urządzanych w stylu japońskim jest przede wszystkim czerń i biel. To właśnie ten drugi kolor powinien dominować we wnętrzu, ciemne akcenty mają za zadanie zrównoważać wnętrze. Mieszkania w stylu japońskim możemy ożywiać również poprzez czerwone, fioletowe, zielone, szare czy purpurowe akcenty. Dozwolone są wszystkie kolory, które przywodzą na myśl naturę. Nie zapominajmy jednak, że dominować powinna harmonijna biel.

Japońskie mieszkania są niezwykle harmonijne i naturalne. Ich właściciele cenią sobie przede wszystkim ich niepowtarzalny klimat, który sprzyja wypoczynkowi i relaksowi. Taki styl urządzania mieszkań z pewnością odpowiadać będzie miłośnikom natury, równowagi i spokoju. Przypadnie on też do gustu osobom, które cenią sobie minimalizm.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca