Mieszkanie nad morzem warte jest szczególnej, zarezerwowanej dla tego regionu stylizacji. To właśnie nad morzem mieszkania w nadmorskim stylu wyglądają bardzo realistycznie, wpasowują się w klimat miejsca i sprawiają, że przekraczając ich próg czujemy się jeszcze bliżej morza.

Wiele osób pomyśli zaraz, że urządzenie mieszkania w nadmorskim, marynistycznym klimacie nie jest ani proste, ani tanie. W gruncie rzeczy jest to błędne myślenie. Jeśli wykażemy się inwencją i poświęcimy nieco wolnego czasu na przemyślenie stylizacji mieszkania, możemy stworzyć naprawdę wspaniały i niedrogi w realizacji projekt.

Poniżej postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób można urządzić mieszkanie nad morzem. Być może nasze wskazówki okażą się źródłem inspiracji i pomogą stworzyć indywidualny projekt mieszkania w nadmorskim stylu.

Jeśli nasze mieszkanie znajduje się nad morzem, warto wykorzystać kolory otoczenia. W tym przypadku będzie to głównie błękit morza i żółć słońca. Wspaniałym równoważnikiem dla tych intensywnych kolorów będzie biel i spokojne szarości. W jaki sposób możemy połączyć te kolory? Dla przykładu, ściany możemy pomalować w biało-szare pasy, przy czym na jednej z nich możemy wyeksponować marynistyczne akcenty, przywodzące na myśl pobliski port, jak na przykład ozdobne kotwice w kolorze błękitu. Ściana, na której znajdowałyby się te ozdoby, mogłaby odcinać się od całości dzięki innemu kolorowi – na przykład słonecznej żółci.

Jeśli chodzi o meble do mieszkania, to powinny być proste i lekkie. Najlepiej sprawdzą się oczywiście delikatne i subtelne, jasne meble, na przykład z jasnego dębu. Sprawią, że mieszkanie wyda się bardziej naturalne i bliższe naturze. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami ciemnych mebli, to również możemy pójść w tym kierunku. Decydując się na ciemne meble do mieszkania, na przykład w popularnym ostatnimi czasy odcieniu wenge, zyskamy mieszkanie o nieco intymniejszym i bardziej wyrafinowanym klimacie.

Niezwykle ważnym elementem podczas urządzania mieszkania w nadmorskim klimacie są detale, elementy ozdobne. To one nadają wnętrzu nadmorską atmosferę. Możemy wyposażyć mieszkanie na przykład we wspomniane wcześniej ozdobne kotwice, czy np. zegar w kształcie jachtu. Na półkach możemy ustawić miniaturowe makiety łodzi a na stole ułożyć kompozycję zawierającą nadmorski piasek oraz muszelki. Wspaniale sprawdzi się również akwarium z żywymi rybami o żywej, różnorodnej kolorystyce. Klimat stworzymy również za pomocą rzeźb czy tematycznych obrazów.

Okna również stanowią ważny element wystroju – to one dają nam widok na wspaniały krajobraz morza. Jeśli będą jasne, na przykład białe, spotęgują pogodny nastrój wnętrza. Do jasnych okien możemy dopasować zasłony w morskim kolorze.

Jeżeli dysponujemy mieszkaniem z balkonem, warto ująć go w swoim projekcie. Jeśli balkon jest wystarczająco duży, możemy na przykład ustawić na nim niewielki stolik oraz dwa krzesła. Dla większego poczucia komfortu można zainstalować na balkonie również parasol, który uchroni przed palącym słońcem ale i wzrokiem sąsiadów. Z pewnością wspaniale będzie móc usiąść rano na balkonie i delektując się kawą podziwiać horyzont.

Jak widać, urządzenie mieszkania tak, aby zaraz po przekroczeniu progu drzwi przywodziło ono na myśl szum fal, morze, ciepły piasek i gorące słońce, wcale nie jest trudne ani wyjątkowo kosztowne. Inspiracji możemy szukać wszędzie, nie tylko nad brzegiem morza, ale i w sklepach z pamiątkami itp. Mieszkanie w nadmorskim klimacie z pewnością będzie wprawiało nas w przyjemny, wakacyjny nastrój.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca